do początku mapa serwisu kontakt  
Galeria

ZABAWA KARNAWAŁOWA - 2020 !!!

 

Silna grupa naszych słuchaczy spotkała się 01 lutego 2020 r. na karnawałowej zabawie w sali lustrzanej MOK.

Kto chciał zadać sobie trochę trudu, to bawił się w przebraniu. Pojawili się nawet członkowie ZMS, którzy odważyli się ,,wyjść z ukrycia" . Była loteria, były wygrane, była zabawa.

Panie popiekły pyszne ciasta, które w połączeniu ze zdrowymi nalewkami pozwoliły naszym ,,młodym nóżkom" unosić się lekko w tańcu. Panowie dali radę, dwoili się i troili aby wszystkie panie nie mogły na nic narzekać.

Bawiliśmy się wspaniale, niech żałują nieobecni, bo stracili okazję do dobrej zabawy.

 

Relacja - Halinka Witkowska

Foto     - Józek Kugiejko

 

 ZABAWA ANDRZEJKOWA -28 LISTOPAD 2019 r.

 

Coroczna Zabawa Andrzejkowa słuchaczy MUTW oraz ich bliskich odbyła się w restauracji ,,NEO".

Relacja foto z bardzo udanej imprezy naszego kolegi Bogusia Stopki .

PIKNIK INTEGRACYJNY - PNIEWO 2019

 

W dniu 11 października 2019 r. nasze koleżanki i koledzy wraz z Zarządem zorganizowali tradycyjny PIKNIK INTEGRACYJNY-PNIEWO 2019" . Wczasie oczekiwania na upieczenie się kiełbasek oraz w przerwach w konsumpcji, odbywały się konkursy sprawnościowe , śpiewanie piosenek harcerskich i biesiadnych. Przy stolikach snuto opowieści oraz wspomnienia z wakacyjnych podróży oraz wycieczek. Było wesoło i nostalgicznie, w każdym razie się podobało. Z kronikarskiego obowiązku należy wspomnieć o zwycięzcach poszczególnych konkurencji sprawnościowych.

Tak wiec prowadzony przez Krysię Kubiak rzut do celu pedałem rowerowym wygrała Czesia Wawrzynowska przed Danusią Kaliszak. W konkursie gry w bule prowadzonym przez          Renatę Malinowska wygrała Ela Kujath przed Heniem Grońskim. Rzut kółkiem do celu prowadzony przez Renię Malinowską wygrała Halina Witkowska, która po dogrywce pokanała Małgosię Kowalczyk. Konkurs gry w darta zwyciężył Waldek Gajlewicz przed

Władysławem Brzeszczem. W przeciąganiu liny , konkurs prowadziła Krysia Kubiak najsilniejsza okazała się grupa dowodzona przez Waldka Gajlewicz w składzie: Waldek,Renata Malinowska, Zofia Ziarkowska, Heniu Groński i Marianna Dulemba. Pozostawili w pobitym polu grupę dowodzoną przez Lucjana Szpuleckiego w składzie: Lucjan, Celina Bartos, Marysia Śliwińska, Ola Korczak i Zbyszek Gogola.Wszyscy pozostali uczestnicy walki w konkurencjach sprawnościowych traktowani byli jako zdobywcy trzeciego miejsca (wszyscy na podium) i w nagrodę otrzymaliuścisk ,,DŁONI PREZESA" , zaśpiewali wybraną przez siebie piosenkę.Ponadto Zosia Ziarkowska zinterpretowała kilka pięknych nostalgicznych wierszy autorstwa byłego Międzyrzeczanina niedawno zmarłego

Krzysztofa Borkowskiego. Wzruszające wiersze i fraszki Zosia zaprezentowała z właściwą sobie swadą i humorem.

Doroczny piknik integracyjny seniora został uznany gremialnie za udany i do zobaczenia bez ubytkóww przyszłym roku akademickim.

 

Relacja - Andrzej Kiczka

Foto     - Bogusław Stopka

Spływ kajakowy Obrą !!!

 

Mimo niskiego stanu wody w Obrze, mimo rezygnacji niektórych studentów z uczestnictwa, zaplanowany  07.08.2019 r. spływ kajakowy odbył się.Niech żałują wszyscy, którzy nie popłynęli, bo było wspaniale. Pogodę zamówiliśmy u Najwyższego, więc była idealna. Trochę obawialiśmy się niskiego stanu wody, ale on nie okazał się przeszkodą dla naszych kajaków. Wiele drzew leżało w nurcie ale dodawało to dzikości i urozmaicenia rzece, stwarzało niepowtarzałe widoki.Atrakcją było przemieszczać się między konarami mijając się z kaczkami . Nie musieliśmy przenosić kajaków ani razu. Tempo naszego spływu nie należało do zabójczych. Postawiliśmy na kontemplację natury, rozmowy o życiu i użycie wioseł od czasu do czasu. Wystartowałyśmy w Obrzycach, a zakończyłyśmy w Św.Wojciechu na pięknej wysepce, gdzie czekał na nas gospodarz spływu Józek. Z jaką wprawą rozpalał ognisko ! A jak smakowały kiełbaski i piwko ! / Józek dziękujemy za wspaniałą opiekę. Zachowamy na długo dobra wrażenia z udanej eskapady i zapisujemy się na powtórkę w przyszłym roku. I wam radzimy to samo, bo warto spędzić udany dzień w miłym towarzystwie, pod dobrą opieką, zachwycając się pięknem międzyrzeckiej ziemi. Przecież nie musimy daleko szukać, wszystko to mamy w naszym zasięgu.

 

Relacja - Halinka Witkowska

 

Uczestniczką spływu pozazdrościć obstawy / stary wiarus Józek/

 

Zakończenie roku akademickiego 2018/2019 UTW woj.Lubuskiego

 

Relacja foto - B.Stopka

 

 Impreza rekreacyjno-krajoznawcza Pniewo 15.06.2019 r.

 

Realizacja projektu w obszarze pomocy społecznej finansowana przez Województwo Lubuskie-Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zielonej Górze, mającego na celu aktywizację i wsparcie osób starszych. W sobotę 15 czerwca na terenie MRU w Pniewie zameldowało się liczne grono naszych słuchaczy oraz członkowie Stowarzyszenia Bona Fides z Jordanowa i wspaniałe wolantariuszki ze Szkoły Podstawowej nr 6, pod opieką pani Małgorzaty Matczak.Grupa z przewodnikiem panem Stasyszynem przeszła trasę naziemną. Przewodnik opowiadał bardzo ciekawie historię obiektów fortyfikacyjnych tj. bunkrów i umocnień, zapór przeciwczołgowych /zębów smoka/. Wzajemne wsparcie i pasja przewodnika spowodowały, że pomimo piekącego słońca nikt nie zrezygnował ze zwiedzania.

Druga grupa bardziej sprawna i wytrzymała fizycznie zeszła z przewodnikiem do podziemi. W podziemiach panował cudowny chłód, za to zwiedzanie wymagało większego wysiłku - pokonywanie schodów,przemierzanie korytarzy,hal produkcyjnych itd..Wolontariusze wspierali słabszych a przewodnik prowadził grupę trasą liczącą 1,5 km. Przewodnik opowiadał o historii podziemnego kompleksu , systemie umocnień zbudowanym przez Niemców oraz o rezerwacie nietoperzy, największym w Europie.W końcu umęczeni , ale zadowoleni wyszliśmy na powierzchnię i zderzyliśmy się z gorącym powietrzem i drugą grupą, która szykowała się do smakowitej grochówki.Ledwo skończyliśmy jeść, a już czekały na nas ciekawe zajęcia. Rozłożył swoje akcesoria ratownik medyczny pan Owsiak, który przybliżył nam zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Udzielił instrukcji dotyczącej użycia defiblyratora. Uczestnicy mogli ćwiczyć na manekinie resuscytację i utrwalać poznaną wiedzę.

Równolegle odbywały się zajęcia z mgr T.Kwiatkowskim, który udzielał instruktaży jak prawidłowo chodzić z kijkami podczas mającego odbyć się marszu nordic walking. Trasę do bunkra 724 pokonaliśmy w dwóch grupach w zleżności od kondycji fizycznej i panującego upału. W marszu powrotnym czekały na nas jeszcze pytania z wiedzy o ratownictwie, o zaletach nordic walking. Na punktach kontrolnych zapoznaliśmy się z kopertą życia i dowiedzieliśmy się dlaczego warto ją mieć w domu. Grupa osób brała aktywny udział w grach zręcznościowych np. rzut woreczkami z piaskiem do puszek, rzutkami do tarczy itp. W międzyczasie dwie wolontariuszki ze SP6 przeprowadziły wywiad, a właściwie rozmawiały z naszymi  seniorami na temat młodzieńczych lat.Uczestnicy imprezy wrócili zmęczeni, ale zadowoleni po tak spędzonym dniu. Nawiązały się nowe przyjaźnie, pokonane zostały bariery zarówno fizyczne jak i psychiczne.

 

Relacja - Halina Witkowska

Foto      - Bogdan Stopka

 

 I WIOSENNY PIKNIK

  GŁĘBOKIE - 2019

 

 

Relacja foto : B.Stopka

DZIEŃ KOBIET ORAZ DZIEŃ MĘŻCZYZN 2019 !!!

 

 W dniu 09 marca 2019 r. w sali MOK odbył się , zorganizowany wspólnymi siłami uniwersytecki Dzień Kobiet i Mężczyzn.

Relacja foto z bardzo udanej imprezy naszego kolegi Bogusława Stopki.

ZABAWA KARNAWAŁOWA !!!

 

25 stycznia 2019 r. w restauracji ,,Neo" na zabawie karnawałowej bawiła się brać studencka MUTW.

 

Relacja z zabawy foto - Bogusław Stopka

 Opera Poznańska - ,,Manru"

 

Grupa słuchaczy MUTW w dniu 16.12.2018 r. obejrzała i wysłuchała opery w trzech aktach Ignacego Jana Paderewskiego.

 

Relacja foto- Bogusław Stopka

WAKACJE SEKCJI ROWEROWEJ - 2018 !!!

 

Sekcję rowerową prowadzi z dużym zaangażowaniem i powodzeniem  Włodzimierz Tomaszewski. Podczas  naszych rowerowych wypraw w miarę sprzyjała nam pogoda, więc przez cały okres wakacyjny sekcja wykazywała się dużą aktywnością. Trasa wycieczek rowerowych była różnorodna i prowadziła po bardzo ciekawych okolicach naszego powiatu.Grupa cyklistów przemierzała drogi i bezdroża miedzy innymi do Głębokiego przez Gorzyce, Goruńska, Pszczewa, Kęszycy, Chyciny, Policka, Stołunia, Wyszanowa, Kurska ,Piesek. Kilometrów nie liczyliśmy, ale było ich sporo.

Z niecierpliwością oczekujemy na otwarcie nowego sezonu sekcji rowerowej wiosną 2019 r..

 

Relacja i foto - Zofia Ziarkowska

INSCENIZACJA BATALISTYCZNO-HISTORYCZNA POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO

 

Nasi słuchacze aktywnie uczestniczyli w dniu  11 listopada 2018 r. w  ŚWIĘCIE SETNEJ ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI biorąc czynny udział w zaprezentowanej z tej okazji inscenizacji powitania Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, które stało się iskrą zapalną do wybuchu Powstania Wielkopolskiego oraz  w przeddzień w capstrzyku pod Pomnikiem Tysiąclecia.

 

Relacja foto - Marlena i Bogusław Stopka
 

GMINNY DZIEŃ SENIORA - 2018 !

 

W dniu 15 października 2018 r. rozpoczął się Gminny Dzień Seniora , w którym mieliśmy również swój wkład jako aktywny uczestnik tego święta. Z okazji właśnie tej uroczystości organizowanej prez Urząd Miejski zaprosiliśmy wszystkich mieszkańców naszej gminy na wykład zorganizowany przez MUTW w ramach projektu : Lubuskie dla Seniora. Międzyrzeczanie chętnie skorzystali z zaproszenia i wraz z naszymi studentami zapełnili salę kinową MOK. Z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali  wykładu zatytułowanego ,,Wielkie zespoły geriatryczne ze szczególnym uwzględnieniem zaburzeń funkcji poznawczych w tym choroby Alzheimera i depresji".Wykład wygłosiła konsultant wojewódzki w dziedzinie geriatrii pani doktor Urszula Kawalec-Horny.Członkowie naszego zespołu ,,Aplauz" wystąpili przed zebraną piblicznością ze scenką rodzajową ,,pokaz mody". Występ ten został, ku naszemu zadowoleniu, przyjęty bardzo gorąco przez zebraną publiczność, głównie senioralną. W scence tej nasze koleżanki i koledzy w bardzo żartobliwy sposób zademonstrowali różne sytuacje życia codziennego i stroje stosowne do sytuacji, w której się znaleźli, jak praca w kuchni, sprzątanie, prace na działce, wyjście do teatru, zajęcia sportowe, spotkanie towarzyskie czy wyjście na bal. Furorę wręcz zrobił strój wyjściowy ,,kobietki tzw dzidzia piernik" - w rolę której wcieliła się koleżanka Maria Balcerkiewicz.
 

Relacja - Andrzej Kiczka

Foto      - Bogusław Stopka

Piknik integracyjny - Pniewo 2018 !

 

Wykorzystując dobrą pogodę zorganizowaliśmy akademicki piknik w Pniewie. podczas tej imprezy uczciliśmy  setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, konkursem piosenki patriotycznej , który wygrał stworzony ad hoc męski zespół w składzie Bogdan Stopka, Lucjan Szpulecki, Roman Nowak, Józef Kugiejko, Włodek Tomaszewski i Andrzej Kiczka - piosenką ,,Piechota". Ponadto śpiewaliśmy poza konkursem pieśni patriotyczne i żołnierskie. Odbyło się wiele zabaw i konkursów. Zwycięzcy poszczególnych konkurencji otrzymali pamiątkowy ,,Dyplomy Szczęśliwych Emerytów". Piknik zakończyliśmy gremialnym odśpiewaniem pieśni legionowej ,,My pierwsza brygada". Dziękujemy wszystkim słuchaczom za wkład i organizację tej imprezy a szczególnie : Krysi Kubiak, Zosi Ziarkowskiej, Renacie Malinowskiej,Lechowi Machlańskiemu ( za dyplomy) i Józkowi Kugiejce. Wśród zwycięzców znaleźli się Jadzia Rogala, Janina Basińska, Irena Jaruta, Marianna Dulemba, Edmund Iwiński, Włodek Tomaszewski, Lech Machlański, Józef Kugiejko i Andrzej Kiczka. Do zobaczenia na następnym pikniku.

 

Relacja - Andrzej Kiczka

Foto     - Bogusław Stopka

Nordic Walking dla Seniorów - Zielona Góra

 

 

Witam Was Panie i Panowie i przesyłam informacje z pikniku.

 

10 czerwca 2018 r. na zaproszenie Pani Krystyny Magdziarek ze Stowarzyszenia Powszechna Inicjatywa Społeczna, udała się do Zielonej Góry dziesięcioosobowa  grupa słuchaczy MUTW na imprezę rekreacyjno-sportową - Nordic Walking dla Seniorów. W programie przewidziano spacer malowniczą trasą oraz naukę pierwszej pomocy. W imprezie wzięło udział 50 osób, dlatego podzielono nas na dwie grupy. Przed wymarszem na trasę, Pani instruktor przeprowadziła rozgrzewkę i udzieliła nam wskazówek jak prawidłowo chodzić z kijkami. Gdy jedna grupa ruszyła na spacer, druga uczyła się jak należy reagować w różnych sytuacjach i w jaki sposób udzielić pierwszej pomocy.Pod czujnym okiem Pani instruktorki staraliśmu się prawidłowo wykonywać wszystkie poznane czynności.

Podsumowując impreza była bardzo udana, świetnie zorganizowana, atmosfera sprzyjała nawiązywaniu kontaktów i wymianie doświadczeń. A grochówka była przepyszna.

Dziękujemy Pani Krystynie Magdziarek za zaproszenie, wspaniałą atmosferę i organizację imprezy. Było to nasze pierwsze  ale mamy nadzieję, że nie ostatnie spotkanie.

W pikniku udział wzięli : Wacława Kuczyńska, Zbigniew Lechert, Renata Malinowska, Boleslaw Motłoszyński, Irena Rywak, Maria Spychała, Henryka Wilk, Halina Witkowska, Ludmiła Wyczesany i Zofia Ziarkowska.

 

Relacja z pozdrowieniami Wacława Kuczyńska

  ,,Senioriada w Lubsku - 07.06.2018 r."

 

Nasi słuchacze wzięli udział w zorganizowanej przez UTW Lubsko  ,,Senioriadzie". Nasza reprezentacja wystąpiła tym razem w  składzie: Marianna Kwiecińska, Krystyna Kubiak , Henryka Wilk, Lucjan Szpulecki, Henryk Groński, Zbigniew Lechert, Zbigniew Gogola, Joanna Zając, Jerzy Matalla, Józef Kugiejko. W zawodach startował reprezentacje 10 uniwersytetów. Braliśmy udział w 14 konkurencjach. Niektóre były bardzo zabawne jak np. rzucanie woreczkiem z grochu do celu, którym była namalowana twarz z otworami różnej wielkości.Były też konkurencje takie jak rzut do wiadra, unihokej, strzał piłką do kręgli, szachy, tenis stołowy, strzelanie, strzał piłką nożną do bramki,rzut lotką, skakanka, serso. Po raz pierwszy graliśmy w grę zwaną boccia.Braliśmy udział w zumbie. Było jedzenie, napoje, można było zmierzyć sobie ciśnienie, skorzystać z masażu.W strzelaniu z wiatrówki zajęliśmy drugie miejsce. Taką samą lokatę zajął indywidulnie nasz kolega Józek Kugiejko. W sumie przywieźliśmy trzy dyplomy.Po zakończonych zawodach udaliśmy się do ośrodka ,,Karaś" nad zalewem, gdzie odbyło się spotkanie integracyjne z tańcami i pysznym jedzeniem.Było to bardzo udane spotkanie i jesteśmy wdzięczni naszym koleżankom i kolegom z UTW w Lubsku za zaproszenie.

Spartakiada Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Sierakowie

 

Wdniu 19 .05.2018 r. nasza ekipa w składzie : Krystyna Kubiak, Renata Malinowska ,Zbigniew Lechert, Jan Rywak, Barbara Strzemiecka, Lucjan Szpulecki, Czesława Wawrzynowska, Bożena Zając, Zofia Ziarkowska, Irena Rywak wzięła udział w Spartakiadzie w Sierakowie na zaproszenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku tego miasta. Nasz adrużyna wzięła udział w wieloboju złożonym z następujących konkurencji: strzelanie z broni pneumatycznej, kręgle, szarfy, chłopek, hokej na trawie, strącanie puszek i zajęła VII miejsce, co należy poczytać za sukces biorąc pod uwagę fakt, że po raz pierwszy i bez treningu brali udział w tak specyficznych konkurencjach sportowych. Było  w każdym bądź razie wesoło, radośnie, a czasem nawet śmiesznie . Chodziło przede wszystkim o to, aby się dobrze bawić, zawierać nowe znajomości i przyjaźnie w myśl powiedzenia :,,w starszym ciele młody duch i fantazji jak u dwóch".

 Marsz Nordic Walking -2018 !!!

 

Studenci MUTW w dniu 12.05.2018 r. już po raz piąty startowali w marszu ,,Nordic Walking". Zebraliśmy się  na ul. Zachodniej przed marketem Intermarche , skąd o godz.11ºº wyruszyliśmy na trasę Międzyrzecz-Gorzyca długości 7 km..Była to ta sama trasa co w ubiegłym roku , tak zdecydowali sami studenci.W marszu wzięło udział 20 osób oraz towarzyszyło nam 6 rowerzystów.Maszerowaliśmy drogą leśną  1 godz. i 30 min., dotarliśmy na pole biwakowe nad Obrą w Gorzycy. Wcześniej dojechali rowerzyści i kilka osób samochodami.W miejscowym barze przygotowano dla nas pyszne zupy oraz rybę smażoną z własnego stawu. Właściciele Anna i Janusz Maślakowie  przygotowali ognisko i ustawili ruszt do pieczenia kiełbasek i innych pyszności.Można było kupić żywność,napoje,lody i ciasto upieczone przez właścicielkę.Ze sprzętu grającego wysłuchaliśmy piosenki marszu nordic walking studentów UTW z 2017 r.Spędziliśmy tutaj kilka godzin w miłej i przyjemnej atmosferze. Część osób wracało do Międzyrzecza pieszo z kijkami, a bardziej zmęczeni odjechali busem.Pogoda w tym roku dopisała, było ciepło i słonecznie.

 

Relacja i foto Krystyna Chamienia

 Drużyna MUTW gry w kręgle w akcji !!!

 

Zespół zawodników MUTW  w składzie : Zbigniew Gogola,Henryk Groński,Krystyna Kubiak, Józef Kugiejko, Marianna Kwiecińska, Zbigniew Lechert, Renata Malinowska, Irena Rywak, Czesława Wawrzynowska oraz Henryka Wilk z powodzeniem brał udział w turniejach gry w kręgle w Sierakowie i Obornikach.Na turnieju "powitania wiosny" w Sierakowie drużyna zajęła trzecie miejsce ,a nasza koleżanka Irena Rywak zajęła indywidualnie trzecie miejsce, zdobywając brązowy medal  na 95 startujących zawodników.Wielkie gratulacje.

14 kwietnia na zaproszenie UTW z  Obornik ,drużyna brała udział w turnieju kręglarskim, zdobywając piękny puchar za trzecie miejsce , najlepszą zawodniczką naszej ekipy była Henryka Wilk. Gratulacje dla całej ekipy.

 

  IX Spotkania Kolędowe Międzyrzeckich Chórów i Zespołów Wokalnych

 

Zespół wokalny MUTW ,,Aplauz" pod kierownictwem pana Sławomira Filusa brał udział  w IX Spotkaniach Kolędowych Międzyrzeckich Chórów I Zespołów Wokalnych.To nowe dla nas doświadczenie.Wydaje się jednak,że daliśmy sobie radę z tremą i występ ten można zaliczyć do udanych.Mamy zamiar coraz śmielej wychodzić z naszymi występami poza mury naszej uczelni.

 

Relacja  - Andrzej Kiczka

Foto     - Bogusław Stopka

 

 Jesienny Turniej Kręglarski w Sierakowie

 

Członkowie naszej sekcji kręglarskiej w dniu 25 listopada 2017 r. wzięli udział w Jesiennym Turnieju Kręglarskim w Sierakowie. Impreza miała charakter sportowo-zabawowy z akcentami jesiennymi.Została zorganizowana przez zaprzyjaźniony Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sierakowie, na który zostaliśmy zaproszeni jako goście specjalni.Oprócz nas i gospodarzy udział wzięli jeszcze przedstawiciele siedmiu UTW z Wielkopolski.Gospodarze przyjęli nas bardzo serdecznie.Zabawa była przednia, były też pyszne pączki,kawka,herbatka .Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe puchary i drobne prezenty niespodzianki.Zostaliśmy wszyscy zaproszeni na turniej wiosenny w marcu oraz na spartakiadę w maju przyszłego roku.To była fajna impreza integracyjna.

 

Relacja z imprezy oraz foto - Bożena Zając

 

 Relacja foto - Bogdan Stopka

 

 

RELACJA FOTO Z ZABAWY ANDRZEJKOWEJ - B.STOPKA

 Akademicki Tydzień Seniora - 17.X.2017 r.

 

Już od kilkunastu lat utrwaliła się tradycja obchodów w październiku każdego roku  tygodnia seniora. Mamy więc Lubuski Tydzień Seniora ( w tym roku już XIX, od dwóch lat pojawił się Gminny tydzień Seniora). Nasze Stowarzyszenie corocznie włącza się aktywnie w organizację tych imprez dla seniorów.Odbywają się one jednak w różnych dniach października. W tym roku postanowiliśmy więc zorganizować dla naszych słuchaczy ,,Akademicki Tydzień Seniora" który terminem zbiegł się z terminem Lubuskiego Tygodnia Seniora, do którego zgłosiliśmy swój akces. W ramach tygodnia zorganizowaliśmy w naszym klubie studenckim tzw. ,,dni otwarte uniwersytetu", w czasie których można było obejrzeć wystawę  obrazów naszej sekcji plastycznej, przejrzeć kronikę z całej naszej działalności i uzyskać informację na temat działalności uniwersytetu od dyżurujących członków zarządu. 17 października 2017 r. zorganizowaliśmy ,, Piknik Integracyjny"     w Pniewie. Z pogodą trafiliśmy doskonale, mogliśmy więc spokojnie przeprowadzać zaplanowane i doskonale przygotowane przez nasze koleżanki i kolegów konkursy i gry terenowe.Odbyły się konkursy sportowo-rekreacyjne : rzut beretem  z antenką, rzucanie do celu kółkiem,bieg z piłeczką pingpongową na łyżce oraz przeciąganie liny.Odbył się także, konkurs wiedzy o uniwersytecie oraz konkurs piosenki wszelakiej.Zwycięzcy poszczególnych konkurencji - miejsca na pudle- uhonorowani zostali symbolicznymi nagrodami oraz gromkimi brawami a przede wszystkim ,,uściskiem dłoni Prezesa".Udział  w poszczególnych konkurencjach wzięło bardzo liczne grono uczestników tej imprezy, a zwycięzcami poszczególnych konkurencji zostali : rzut beretem wygrał Lucjan Szpulecki przed Henią Wilk i Marysią Musiał.Udział w tej konkurencji wzięło 27 osób. W kolejnej konkurencji sportowo-rekreacyjnej,licznie obsadzonej, a było to rzucanie kółkiem do celu ,zwycięzcami zostali : Henia Wilk przed Heniem Grońskim i Marysią Musiał.Trzecią konkurencję - bieg z piłeczką pingpongową na łyżce wygrała Renia Malinowska z czasem 11,57, tuż za nią z czasem 11,97 Halina Witkowska,  a czołówkę zamknęła Irena Adamska z czasem 12,90.Konkurencje rekreacyjne zamknęło przeciąganie liny, w której udział wzięły dwie pięcioosobowe drużyny.Jedna dowodzona przez Renatę Malinowską w składzie Heniu Groński,Włodek Tomaszewski,Cecylia Bartos oraz Henia Wilk.Druga drużyna prowadzona przez Czesię Wawrzynowską w składzie : Jurek Matalla,Romek Nowak,Antek Szpytko.Zwycięstwo odniosła drużyna Renaty Malinowskiej po zaciętym boju. Komisją sędziowska nagrodziła obie drużyny butelką szampana, którą spożyli zwycięzcy i pokonani w bardzo dobrych nastrojach.Po zakończeniu konkurencji sportowych rozegrany został konkurs wiedzy o MUTW. Konkurs wygrała Czesława Wawrzynowska pokonując w dogrywce Henię Wilk. Trzecie miejsce zajął Józek Kugiejko a tuż za podium Halinka Nowakowska.Następnie przystąpiono do biesiady konsumując przygotowane na ognisku wiktuały.Czas biesiadnikom umilał toczący się równolegle konkurs piosenki wszelakiej, w którym wzięli udział: solo Zosia Ziarkowska i Bronia Toczyńska, w duecie Henia Wilk z Marianną Kwiecińską.Wystąpił także , ,,tercet prawie ,że egzotyczny" w składzie Marianna Dulęba,Halszka Nowakowska oraz Marysia Musiał.Męską część reprezentował Andrzej Kiczka, któremu towarzyszył chórek w składzie Marysia Musiał,Halinka Nowakowska,Kazia Kiczka i Wacia Kuczyńska.Również w tym konkursie szacowne jury uznało, że wszystkie wykonania były przecudnej urody i przyznało wszystkim rownorzędne pierwsze miejsca, wręczając na ręce rodzynka nagrodę w postaci butelki szampana, którą wszyscy wykonawcy spożyli w wielkiej zgodzie.

 

Reporter - sprawozdawca   ----  Andrzej Kiczka

 Reporter -Foto                  ----  M. i B. Stopkowie
 

 II Gminny Dzień Seniora

 

Dnia 10 października 2017 r. obchodziliśmy II Gminny Dzień Seniora , w którym licznie uczestniczyli słuchacze MUTW. Zajęcia zostały zorganizowane w trzech strefach tematycznych: sportowej,kulturalnej i medycznej.

Na zajęciach samoobrony instruktor pan Walczak wyjaśnił jak postępować w sytuacji zagrożenia. Pan Paweł Gall instruował jak prawidłowo chodzić z kijkami do Nordic Walking.Panie Małgorzata Makarewicz i Grażyna Michałowska z Fungacji Inicjatyw Społecznych ,,Między" zaproponowały gimnastykę umysłową. Zaprezentowały cały szereg ćwiczeń i łamigłówek w formie zabawy i współzawodnictwa, które motywowały w przyjemny sposób do intensywnej pracy umysłowej.Naszym paniom bardzo spodobał się taki sposób prowadzenia zajęć.

Można było mierzyć ciśnienie ,poziom cukru we krwi i zbadać słuch.

Nasze panie Barbara Redman i Halinka Nowacka prowadziły zajęcia z rękodzieła. Basia na szydełku przygotowała piękne ozdoby, Halinka pokazywała jak pięknie przygotować jesienne kpmpozycje przy użycie płodów natury: liście,mech,kasztany,jarzębina itp.. Uroczystość zakończył przepiękny koncert utworów Fryderyka Chopina w wykonaniu Piotra Szychowskiego , laureata wielu nagród prestiżowych konkursów i festiwali pianistycznych krajowych i zagranicznych.

 II Gminny Dzień Seniora wszedł na trwale do kalendarza wydarzeń Gminy. Dziękujemy organizatorom i gratulujemy pomysłowości.

Wakacje Sekcji Rowerowej - 2017 !!!

 

Mimo przerwy w zajęciach MUTW sekcja rowerowa całe wakacje wykazywała dużą aktywność korzystając z ciepłego lata.W okresie od 25 maja do 7 września 2017 r. zostały zorganizowane wyjazdy rowerowe do okolicznych miejscowości. W tym okresie było 15 wycieczek na których przejechaliśmy łącznie 286 km , co daje średnią jednej wycieczki       19 km.

Trasy wyjazdów były różne : Skoki,Nietoperek,Gorzyca ,Kęszyca Leśna,Głębokie,Skoki-Karolewo,Stołuń,Sierczynek ,Białe Łąki. Pogoda dopisywała, chociaż dwukrotnie musieliśmy zrezygnować z długiej wycieczki i pojechać na krótką z powodu zapowiadanych burz. Frekwencja była różna, ale to przez to, że część członków sekcji wyjechała na wakacje lub przebywała na miejscu z rodzinami. Pierwszy wyjazd to nowa droga p.pożarowa ze Skoków do Nietoperka.Kolejny nad jezioro Zamkowe w Gorzycy , gdzie było ognisko i pieczenie kiełbasek. Następny wyjazd był do Kęszycy Leśnej. Czekała tam na nas wielka niespodzianka, którą przygotawała nasza koleżanka Lucynka Radwańska , mieszkanka Kęszycy Leśnej.Upiekła pyszne ciasto, pięknie nas ugościła, przygotowała miejsce na wspaniałą biesiadę.Za to wszystko pięknie jej dziękujemy. Trzy razy byliśmy w Skokach na parkingu oraz pod pomnikiem Wilka. Wyjazdy te były połączone ze zbieraniem grzybów i jagód.W Stołuniu byliśmy na parkingu leśnym.Chętni spacerowali po lesie zbierając przy okazji grzyby. W drodze powrotnej byliśmy na plantacji borówki amerykańskiej w Kuligowie i kupiliśmy sobie te pyszne owoce.

Drugi wyjazd do Kęszycy Leśnej był na dożynki gminne.. Było wiele atrakcji i miło spędziliśmy dzień. Odwiedziliśmy też kolejny raz gospodarstwo agroturystyczne państwa Szeremetów w Sierczynku.

Ponieważ w miesiącu wrześniu pogoda dopisała zorganizowaliśmy jeszcze trzy wyjazdu sekcji. Pierwsza trasa długości 13 km do Skoków i dalej w kierunku Szumiącej była związana z grzybobraniem.Drugi wyjazd to parking leśny w Rańsku, do którego wybraliśmy się przez Policko.Byliśmy nad dwoma malowniczymi jeziorami.W drodze powrotnej przez Karolewo zatrzymaliśmy się w lesie i zebraliśmy sporo grzybów.Długość trasy 26 km.

Ostatni wyjazd, który zakończył nasze podróże w sezonie 2017 był nad jezioro Głębokie.Długość trasy wyniosła 15 km.

Łącznie w 2017 roku sekcja rowerowa zorganizowała 18 wycieczek i przejechała  340 km.

 

Relacja i Foto - Krystyna Chamienia

MUTW w Sierakowie !!!

 

Na zaproszenie UTW w Sierakowie delegacja MUTW gościła w dniu 20 maja 2017 r. na Wielkopolskich Spotkaniach Sportowo-Integracyjnych Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Sierakowie, biorąc aktywny udział we wszystkich konkurencjach sportowych i rekreacyjnych. Relację foto z tej imprezy przedstawiła jedna z uczestniczek tej imprezy nasza koleżanka Bożena Zając.

 Marsz ,,Nordic Walking " - 6 maj 2017 r. !!!

 

Studenci MUTW w dniu 6 maja 2017 r. już czwarty raz startowali w marszu ,,Nordic walking". Przed godziną jedenastą zebraliśmy się na ul.Zachodniej przed marketem Intermarche w Międzyrzeczu, skąd o godz.11ºº wyruszyliśmy na trasę Międzyrzecz -Gorzyca długości około 7 km. Była to ta sama trasa co w ubiegłym roku. W marszu szło czternaście osób, pięć zrezygnowało z powodu choroby lub innych osobistych przyczyn.Pięć osób które miały iść, przyjechało rowerami w związku z niepewną pogodą - było dość chłodno a później deszczowo.Do tej grupy dołączyło jeszcze siedmiu studentów i razem pojechali inna drogą. Maszerując drogą leśną po 1 godz. i 30 min. dotarliśmy na pole biwakowe dla uczestników spływów kajakowych nad Obrą w Gorzycy. Wcześniej dotarli rowerzyści i kilka osób samochodami. W miejscowym barze przygotowano dla nas pyszną grochówkę. Właściciele Anna i Janusz Maślakowie przygotowali ognisko, ustawili ruszt do pieczenia kiełbasek i innych pyszności. W miejscowym barze można było kupić żywność,napoje i lody. Właściciele urochomili sprzęt grający. Wszyscy uczestnicy mieli okazję zapoznać się z piosenką marszu Nordic Walking 2017. Słuchaliśmy tego utworu przez ponad godzinę, a każdy z uczestników otrzymał słowa piosenki. Spędziliśmy tutaj kilka godzin w miłej atmosferze i wszyscy byli bardzo zadowoleni. Część osób wróciła do Międzyrzecza pieszo z kijkami, a bardziej zmęczeni odjechali samochodami, które po nich przyjechały.

 

Relacja i foto - Krystyna Chamienia

Uniwersytecki Dzień Kobiet i Dzień Mężczyzn - 2017 !!!

 

Mając na uwadze terminy obchodów Dnia Kobiet i Dnia Mężczyzn - odpowiednio 8 i10 marca , w dniu 11 marca o godz.16ºº zorganizowaliśmy wspólne spotkanie w sali kameralnej MOK. Ach ! Co to była za uroczystość, wyelegantowani Panowie, wystrojone Panie.Atmosfera poddenerwowania i wielkiego Święta radości. Dla uświetnienia tego podwójnego święta grupa koleżanek i kolegów przygotowała część rozrywkową, w swoich wystąpieniach prezentując satyryczne wiersze,skecze,dowcipy i piosenki. Dziękujemy im za to licząc, że w roku przyszłym również zechcą nam umilić czas swymi występami. Panowie jak zwykle zadbali o przygotowanie sali oraz obsługę uroczystości.Panie zajęły się wystrojem stołów a salę swą urodą i uśmiechami. Nie sposób nie wspomnieć o niespodziance jaką sprawiły Panie swoim kolegom , prawdopodobnie w rewanżu za stare czasy, gdy otrzymywały w zakładach pracy rajstopy i goździki, otrzymaliśmy w upominku po parze ,,przecudnych" skarpetek i lizaku typu kojak. Mężczyźni natomiast przygotowali dla Pań konkursy z nagrodami: wokalny i wiedzy o naszym uniwersytecie. Zwyciężczynie otrzymały nagrody. Po spełnieniu toastu szampanem ruszyła zabawa. Z karaoke wszyscy gremialnie śpiewali powszechnie znane piosenki. Było wesoło, rozrywkowo i po prostu fajnie. Na zakończenie tej relacji chciałbym być wyrazicielem wszystkich koleżanek i kolegów i bardzo serdecznie podziękować wszystkim zaangażowanym w organizację tej uroczystości koleżankom: Wacławie Kuczyńskiej,Marii Musiał,Halinie Nowakowskiej,Kazimierze Kiczce oraz kolegom: Zbyszkowi Lechertowi,Mirkowi Szmytowi,Tomkowi Łodydze,Józkowi Kugiejce,Andrzejowi Kiczce,Lechowi Machlańskiemu i wszystkim pozostałym studentom aktywnie usługującym naszym Paniom. Dziękujemy za już iprosimy o jeszcze.

 Turniej gry w kręgle Lubuskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Krośnie !!!

 

Dziesięcioosobowa reprezentacja naszego MUTW w składzie : Danuta Dubaniowska,Henryk Groński,Krystyna Kubiak,Józef Kugiejko,Zbigniew Lechert,Tomasz Łodyga,Renata Malinowska,Irena Rywak,Czesława Wawrzynowska i Bożena Zając udała się do Krosna Odrzańskiego na doroczny turniej gry w kręgle Lubuskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku.Przed wyjazdem nasi reprezentanci  z powody zlikwidowania w Międzyrzeczu kręgielni czuli się niedotrenowani i obawiali się o wynik tego występu z powodu braku ,,wielkiej formy".Wszelkie obawy okazały się jednak płonne, nasi zawodnicy zapanowali nad olbrzymim stresem i zajęli II miejsce zdobywając 352 pkt, ustępując pola jedynie gospodarzom UTW Krosno 365 pkt.Na podium stanęli też zawodnicy UTW Kargowa 323 pkt III miejsce.Serdeczne gratulacje dla naszych reprezantantów.

 

 

Zabawa Karnawałowa !!!

 

21 stycznia 2017 r. w sali lustrzanej MOK odbył się nasz studencki bal karnawałowy. Stronę muzyczną doskonale prowadził pan Sławomir Filus.Pod jego batutą tancerze wkonywali rozmaite taneczne kroki,wygibasy i węże .W ogłoszonym konkursie tańców różnych wygrała para ULa oraz Lucjan Szpuleccy.Gratulując uczestnikom  wspaniałej zabawy, wymyślnych strojów,dobrego humoru do zobaczenia na następnej.

Wielkie podziękowania za organizację balu należą się Marysi Musiał, Halince Nowakowskiej oraz całej ekipie biorącej udział w przygotowaniu.

ZABAWA ANDRZEJKOWA-26 LISTOPAD 2016 !!!

Foto -Marlena i Bogdan Stopkowie

                                        WIELKA GALA !!!

  25 października 206 roku został powałany do życia Uniwersytet, jako filia Gorzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Międzyrzeczu, by już po roku powołać Uniwersytet Trzeciego Wieku w Międzyrzeczu jako sekcję MOK Międzyrzecz, a w październiku 2013 roku przekształcić ją w stowarzyszenie zarejestrowane w KRS 25 października tegoż roku.Dlatego dzień ten został wybrany jako termin obchodów rocznicowych.Nie miejsce tutaj na prezentowanie  całego dziesięsioletniego naszego dorobku,ograniczę się więc do krótkiego przedstawienia przebiegu naszej uroczystości. Uroczystość rozpoczęła grupa artystyczna studentów odśpiewaniem Hymnu Uniwersytetu /była to premiera/, którego autorem tekstu jest nasz kolega Andrzej Kiczka a muzycznie opracował pan Sławomir Filus.Obchody naszego jubileuszu zaszczyciło swą obecnością wielu zaproszonych gości: przedstawiciele władz samorządowych powiatu opraz miasta i gminy Międzyrzecz,dyrekcji szkół i instytucji,zaprzyjaźnionych uniwersytetów trzeciego wieku a, także innych stowarzyszeń i organizacji, które gorącoi serdecznie powitała prowadząca uroczystość Sekretarz Zarządu Kazimiera Kiczka.Następnie po krótkiej prezentacji multimedialnej mowę okolicznościową wygłosiła Prezes Zarządu Wacława Kuczyńska. Prezes w swym wystąpieniu podkreśliła bardzo mocno szczególnie zasługi pierwszego Zarządu wybranego w 2006 roku z Prezesem Antonim Tkoczem na czele.Po tym krótkim wstępie przybyłe delegacje, jak również prywatne osoby składały życzenia,okolicznościowe wiązanki kwiatów i listy gratulacyjne.Po zakończeniu części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna, w której słuchacze zaprezentowali sztandarowyjuż występ, spektakl zatytułowany ,,W kawiarni XX-lecia miedzywojennego-piosenki i wiersze dawnej Warszawy". Następnie w krótkich scenkach rodzajowych nie pozbawionych humoru i dowcipu zatytułowanych ,,Dzień z życia studenta" przedstawili działające w naszym uniwersytecie lektoraty,sekcje i koła zainteresowań.Na zakończenie części artystycznej wystąpił zespół wokalny pod kierownictwem pana Józefa Malińskiego z wiązanką poisenek ludowych i biesiadnych.Po części artystycznej Gospodyni uroczystości zaprosiła wszystkich przybyłych na clou programu czyli lampkę szampana i tort jubileuszowy.I myśmy tam byli tort jedli, szampana pili i mamy nadzieję wspólnie z całym Zarządem i aktywem uniwersytetu, że zgodnie z prezentowanymi w rozmowach prywatnych sądach, imprezę jubileuszową można uznać za udaną.Zarządowi i wszystkim słuchaczą z okazji Jubileuszu, jeszcze na piśmie życzymy zadowolenia i wszelkiej pomyślności.

Życzenia i listy gratulacyjne z okazji jubileuszu otrzymaliśmy od:
 

 Gminne Dni Seniora !!!

 W dniu 10 .10.2016 r. MUTW brał udział w Gminnych Dniach Seniora, zorganizowanych pod patronatem Burmistrza Międzyrzecza i Starosty Międzyrzeckiego. W trakcie tych uroczystości promowaliśmy swoją działalność, prezentując w ramach ,,dni otwartych naszego uniwersytetu,,  nasze kroniki oraz udzielaliśmy wszelkich informacji osobom zainteresowanym.Byliśmy jednym z licznych podmiotów prezentujących swoją działalność. Popdczas uroczystości Burmistrz naszego miasta przekazał seniorom miasta na ręce Prezes MUTW Wacławy Kuczyńskiej ,, klucz do bram miasta jako symbol władzy,,.

 

 

 Uniwersyteccy cykliści w ciągłej podróży !!!

 

W czasie trwających wakacji studentów MUTW, członkowie sekcji rowerowej czynnie spędzają czas pokonując dziesiątki kilometrów.Przejechaliśmy ogółem około 200 km.Zbieraliśmy się w każdy czwartek o godz.11 przed biblioteką.Dotychczas odbyły się wyjazdy do Starego Dworu,Gorzycy,Rańska,Pszczewa,Lubikowa i Sierczynka.Nie wszyscy członkowie biorą systematycznie udział w wycieczkach, ale zawsze zbiera się grupa chętnych do wyjazdu.Pierwszy nasz wakacyjny wyjazd odbył się w dniu 30 czerwca 2016 r. do Starego Dworu, do gospodarstwa ogrodniczego państwa Jednorowiczów.Było bardzo ciekawie.Zwiedziliśmy piękne ogrody oraz spotkaliśmy się z właścicielami przy kawie i herbatce.Bardzo nam się podobało i miło spędziliśmy czas w tak pięknym miejscu.Drugi wyjazd odbył się w dniu 7 lipca 2016 r. do Gorzycy nad jezioro Zamkowe .Wtym czasie odbywały się tam ogólnopolskie zawody karpiowe.Pogoda wyśmienita i czas miło upłynął.Kolejny nasz wyjazd w dniu 21 lipca 2016 r. do Rańska przez Policko.Byliśmy nad dwoma jeziorami.Pogoda była piękna i widoki także.W dniu 28 lipca 2016 r. zaliczyliśmy najdłuższą trasę 40 km.Udaliśmy się do Stołunia nad jezioro.Po odpoczynku nad wodą udaliśmy się w dalszą drogę do Pszczewa.Pogoda była idealna na rower.Byliśmy nad dwoma jeziorami,odwiedziliśmy rynek, gdzie posililiśmy się, a także zaliczyliśmy taras widokowy Pszczewa.Drogę powrotną pokonaliśmy przez Policko.Kolejna wycieczka rowerowa była nad jezioro do Lubikowa w dniu 4 sierpnia 2016 r.Dzień był słoneczny, czas spędziliśmy nad jeziorem, gdzie spacerowaliśmy i podziwialiśmy piękne widoki jeziora.W drodze powrotnej za Kalskiem przez kilkanaście minut były bardzo ulewne opady deszczu.Ostatnia nasza wycieczka to ponad 39 km do Sierczynka, do gospodarstwa agroturystycznego ,,Ojcowizna" państwa Szeremetów.Byliśmy tam już w ubiegłym roku i myślę, że jeszcze tam powrócimy.Miło spędziliśmy czas z gospodarzami.Gospodyni na nasz przyjazd upiekła pyszną szarlotkę i poczęstowała wyśmienitą zupą z bobu.W drogę powrotną udaliśmy się przez Żydowo i Bukowiec.Nie odbył się tylko jeden wyjazd w dniu 14 sierpnia z powodu całodziennego ulewnego deszczu.W miesiącu sierpniu planujemy jeszcze dwa wypady rowerowe.

 

Relacja i foto - Krystyna Chamienia

 

 ,,Europejski piknik i polska majówka w literaturze"

 

W czwartek 9 czerwca 2016 r. o godz. 17ºº w bibliotece miejskiej odbyło się ostatnie, w tym roku akademickim,spotkanie członków sekcji literackiej oraz sympatyków.Stosownie do pory roku, nasza przewspaniała Pani Ania Kuźmińska-Świder,prowadząca zajęcia jak zwykle interesująco , wręcz brawurowo przedstawiła temat,który można określić : europejski ,,piknik" i polska ,,majówka" w literaturze i sztuce europejskiej oraz polskiej.Oba te pojęcia w swoich krajach oznaczają to samo.Udowodniła nam to prowadząca prezentując, przy udziale zaangażowanych przez siebie artystów fragmenty utworów przedstawiającychwydarzenia związane z tym tematem-przepisami potraw i napitków włącznie.Wykłady rozpoczęła Pani Ania prezentując obrazy francuskiego malarza Clouda Moneta ,,Śniadanie na trawie".Następnie wtórując wykonywanej z komputera piosence ze słowami Jonasza Kofty ,,Jak dobrze wstać skoro świt",przeszliśmy do nieco lżejszego repertuaru prezentującego bardziej muzyczną stronę wykonywanych podczas pikników czy majówek utworów.Na kanwie opowiadania o piknikach przedstawiła nam pani Ania piękną powieść australijskiej pisarki Joan Lindsay ,,Piknik pod wiszącą skałą" wydaną w 1967 roku, na której podstawie wspaniały film stworzył w 1975 roku Peter Wein.Piknikowe śpiewy wykonywane przez naszą koleżankę Marylkę Balcerkiewicz, której staraliśmy się bardzo wtórować,przeplatała Pani Ania opowieściami o prezentowanych w literaturze majówkach czy piknikach.Dużo uwagi poświęciła w swych prezentacjach posiłkom na świeżym powietrzu prezentowanym przez Adama Mickiewicza w epopei ,,Pan Tadeusz", na przkład scena grzybobrania czy polowania.Na zakończenie podziękowaliśmy serdecznie Pani Ani za trud i pracę włożoną w przekazywanie nam wiedzy na tak wiele tematów opisywanych w literaturze światowej i za wyrobienie w nas zainteresowania tą właśnie dziedziną sztuki.Dziękujemy także współpracującym z Panią Anią naszym przyjaciołom ; jej małżonkowi Andrzejowi Świdrowi, Krysi Całus oraz naszym koleżankom Wiesi Barłóg i Marysi Balcerkiewicz.

 

Relacja:Andrzej Kiczka

             Lech Machlański