do początku mapa serwisu kontakt  
Galeria

 II Gminny Dzień Seniora

 

Dnia 10 października 2017 r. obchodziliśmy II Gminny Dzień Seniora , w którym licznie uczestniczyli słuchacze MUTW. Zajęcia zostały zorganizowane w trzech strefach tematycznych: sportowej,kulturalnej i medycznej.

Na zajęciach samoobrony instruktor pan Walczak wyjaśnił jak postępować w sytuacji zagrożenia. Pan Paweł Gall instruował jak prawidłowo chodzić z kijkami do Nordic Walking.Panie Małgorzata Makarewicz i Grażyna Michałowska z Fungacji Inicjatyw Społecznych ,,Między" zaproponowały gimnastykę umysłową. Zaprezentowały cały szereg ćwiczeń i łamigłówek w formie zabawy i współzawodnictwa, które motywowały w przyjemny sposób do intensywnej pracy umysłowej.Naszym paniom bardzo spodobał się taki sposób prowadzenia zajęć.

Można było mierzyć ciśnienie ,poziom cukru we krwi i zbadać słuch.

Nasze panie Barbara Redman i Halinka Nowacka prowadziły zajęcia z rękodzieła. Basia na szydełku przygotowała piękne ozdoby, Halinka pokazywała jak pięknie przygotować jesienne kpmpozycje przy użycie płodów natury: liście,mech,kasztany,jarzębina itp.. Uroczystość zakończył przepiękny koncert utworów Fryderyka Chopina w wykonaniu Piotra Szychowskiego , laureata wielu nagród prestiżowych konkursów i festiwali pianistycznych krajowych i zagranicznych.

 II Gminny Dzień Seniora wszedł na trwale do kalendarza wydarzeń Gminy. Dziękujemy organizatorom i gratulujemy pomysłowości.

Wakacje Sekcji Rowerowej - 2017 !!!

 

Mimo przerwy w zajęciach MUTW sekcja rowerowa całe wakacje wykazywała dużą aktywność korzystając z ciepłego lata.W okresie od 25 maja do 7 września 2017 r. zostały zorganizowane wyjazdy rowerowe do okolicznych miejscowości. W tym okresie było 15 wycieczek na których przejechaliśmy łącznie 286 km , co daje średnią jednej wycieczki       19 km.

Trasy wyjazdów były różne : Skoki,Nietoperek,Gorzyca ,Kęszyca Leśna,Głębokie,Skoki-Karolewo,Stołuń,Sierczynek ,Białe Łąki. Pogoda dopisywała, chociaż dwukrotnie musieliśmy zrezygnować z długiej wycieczki i pojechać na krótką z powodu zapowiadanych burz. Frekwencja była różna, ale to przez to, że część członków sekcji wyjechała na wakacje lub przebywała na miejscu z rodzinami. Pierwszy wyjazd to nowa droga p.pożarowa ze Skoków do Nietoperka.Kolejny nad jezioro Zamkowe w Gorzycy , gdzie było ognisko i pieczenie kiełbasek. Następny wyjazd był do Kęszycy Leśnej. Czekała tam na nas wielka niespodzianka, którą przygotawała nasza koleżanka Lucynka Radwańska , mieszkanka Kęszycy Leśnej.Upiekła pyszne ciasto, pięknie nas ugościła, przygotowała miejsce na wspaniałą biesiadę.Za to wszystko pięknie jej dziękujemy. Trzy razy byliśmy w Skokach na parkingu oraz pod pomnikiem Wilka. Wyjazdy te były połączone ze zbieraniem grzybów i jagód.W Stołuniu byliśmy na parkingu leśnym.Chętni spacerowali po lesie zbierając przy okazji grzyby. W drodze powrotnej byliśmy na plantacji borówki amerykańskiej w Kuligowie i kupiliśmy sobie te pyszne owoce.

Drugi wyjazd do Kęszycy Leśnej był na dożynki gminne.. Było wiele atrakcji i miło spędziliśmy dzień. Odwiedziliśmy też kolejny raz gospodarstwo agroturystyczne państwa Szeremetów w Sierczynku.

Ponieważ w miesiącu wrześniu pogoda dopisała zorganizowaliśmy jeszcze trzy wyjazdu sekcji. Pierwsza trasa długości 13 km do Skoków i dalej w kierunku Szumiącej była związana z grzybobraniem.Drugi wyjazd to parking leśny w Rańsku, do którego wybraliśmy się przez Policko.Byliśmy nad dwoma malowniczymi jeziorami.W drodze powrotnej przez Karolewo zatrzymaliśmy się w lesie i zebraliśmy sporo grzybów.Długość trasy 26 km.

Ostatni wyjazd, który zakończył nasze podróże w sezonie 2017 był nad jezioro Głębokie.Długość trasy wyniosła 15 km.

Łącznie w 2017 roku sekcja rowerowa zorganizowała 18 wycieczek i przejechała  340 km.

 

Relacja i Foto - Krystyna Chamienia

MUTW w Sierakowie !!!

 

Na zaproszenie UTW w Sierakowie delegacja MUTW gościła w dniu 20 maja 2017 r. na Wielkopolskich Spotkaniach Sportowo-Integracyjnych Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Sierakowie, biorąc aktywny udział we wszystkich konkurencjach sportowych i rekreacyjnych. Relację foto z tej imprezy przedstawiła jedna z uczestniczek tej imprezy nasza koleżanka Bożena Zając.

 Marsz ,,Nordic Walking " - 6 maj 2017 r. !!!

 

Studenci MUTW w dniu 6 maja 2017 r. już czwarty raz startowali w marszu ,,Nordic walking". Przed godziną jedenastą zebraliśmy się na ul.Zachodniej przed marketem Intermarche w Międzyrzeczu, skąd o godz.11ºº wyruszyliśmy na trasę Międzyrzecz -Gorzyca długości około 7 km. Była to ta sama trasa co w ubiegłym roku. W marszu szło czternaście osób, pięć zrezygnowało z powodu choroby lub innych osobistych przyczyn.Pięć osób które miały iść, przyjechało rowerami w związku z niepewną pogodą - było dość chłodno a później deszczowo.Do tej grupy dołączyło jeszcze siedmiu studentów i razem pojechali inna drogą. Maszerując drogą leśną po 1 godz. i 30 min. dotarliśmy na pole biwakowe dla uczestników spływów kajakowych nad Obrą w Gorzycy. Wcześniej dotarli rowerzyści i kilka osób samochodami. W miejscowym barze przygotowano dla nas pyszną grochówkę. Właściciele Anna i Janusz Maślakowie przygotowali ognisko, ustawili ruszt do pieczenia kiełbasek i innych pyszności. W miejscowym barze można było kupić żywność,napoje i lody. Właściciele urochomili sprzęt grający. Wszyscy uczestnicy mieli okazję zapoznać się z piosenką marszu Nordic Walking 2017. Słuchaliśmy tego utworu przez ponad godzinę, a każdy z uczestników otrzymał słowa piosenki. Spędziliśmy tutaj kilka godzin w miłej atmosferze i wszyscy byli bardzo zadowoleni. Część osób wróciła do Międzyrzecza pieszo z kijkami, a bardziej zmęczeni odjechali samochodami, które po nich przyjechały.

 

Relacja i foto - Krystyna Chamienia

Uniwersytecki Dzień Kobiet i Dzień Mężczyzn - 2017 !!!

 

Mając na uwadze terminy obchodów Dnia Kobiet i Dnia Mężczyzn - odpowiednio 8 i10 marca , w dniu 11 marca o godz.16ºº zorganizowaliśmy wspólne spotkanie w sali kameralnej MOK. Ach ! Co to była za uroczystość, wyelegantowani Panowie, wystrojone Panie.Atmosfera poddenerwowania i wielkiego Święta radości. Dla uświetnienia tego podwójnego święta grupa koleżanek i kolegów przygotowała część rozrywkową, w swoich wystąpieniach prezentując satyryczne wiersze,skecze,dowcipy i piosenki. Dziękujemy im za to licząc, że w roku przyszłym również zechcą nam umilić czas swymi występami. Panowie jak zwykle zadbali o przygotowanie sali oraz obsługę uroczystości.Panie zajęły się wystrojem stołów a salę swą urodą i uśmiechami. Nie sposób nie wspomnieć o niespodziance jaką sprawiły Panie swoim kolegom , prawdopodobnie w rewanżu za stare czasy, gdy otrzymywały w zakładach pracy rajstopy i goździki, otrzymaliśmy w upominku po parze ,,przecudnych" skarpetek i lizaku typu kojak. Mężczyźni natomiast przygotowali dla Pań konkursy z nagrodami: wokalny i wiedzy o naszym uniwersytecie. Zwyciężczynie otrzymały nagrody. Po spełnieniu toastu szampanem ruszyła zabawa. Z karaoke wszyscy gremialnie śpiewali powszechnie znane piosenki. Było wesoło, rozrywkowo i po prostu fajnie. Na zakończenie tej relacji chciałbym być wyrazicielem wszystkich koleżanek i kolegów i bardzo serdecznie podziękować wszystkim zaangażowanym w organizację tej uroczystości koleżankom: Wacławie Kuczyńskiej,Marii Musiał,Halinie Nowakowskiej,Kazimierze Kiczce oraz kolegom: Zbyszkowi Lechertowi,Mirkowi Szmytowi,Tomkowi Łodydze,Józkowi Kugiejce,Andrzejowi Kiczce,Lechowi Machlańskiemu i wszystkim pozostałym studentom aktywnie usługującym naszym Paniom. Dziękujemy za już iprosimy o jeszcze.

 Turniej gry w kręgle Lubuskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Krośnie !!!

 

Dziesięcioosobowa reprezentacja naszego MUTW w składzie : Danuta Dubaniowska,Henryk Groński,Krystyna Kubiak,Józef Kugiejko,Zbigniew Lechert,Tomasz Łodyga,Renata Malinowska,Irena Rywak,Czesława Wawrzynowska i Bożena Zając udała się do Krosna Odrzańskiego na doroczny turniej gry w kręgle Lubuskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku.Przed wyjazdem nasi reprezentanci  z powody zlikwidowania w Międzyrzeczu kręgielni czuli się niedotrenowani i obawiali się o wynik tego występu z powodu braku ,,wielkiej formy".Wszelkie obawy okazały się jednak płonne, nasi zawodnicy zapanowali nad olbrzymim stresem i zajęli II miejsce zdobywając 352 pkt, ustępując pola jedynie gospodarzom UTW Krosno 365 pkt.Na podium stanęli też zawodnicy UTW Kargowa 323 pkt III miejsce.Serdeczne gratulacje dla naszych reprezantantów.

 

 

Zabawa Karnawałowa !!!

 

21 stycznia 2017 r. w sali lustrzanej MOK odbył się nasz studencki bal karnawałowy. Stronę muzyczną doskonale prowadził pan Sławomir Filus.Pod jego batutą tancerze wkonywali rozmaite taneczne kroki,wygibasy i węże .W ogłoszonym konkursie tańców różnych wygrała para ULa oraz Lucjan Szpuleccy.Gratulując uczestnikom  wspaniałej zabawy, wymyślnych strojów,dobrego humoru do zobaczenia na następnej.

Wielkie podziękowania za organizację balu należą się Marysi Musiał, Halince Nowakowskiej oraz całej ekipie biorącej udział w przygotowaniu.

ZABAWA ANDRZEJKOWA-26 LISTOPAD 2016 !!!

Foto -Marlena i Bogdan Stopkowie

                                        WIELKA GALA !!!

  25 października 206 roku został powałany do życia Uniwersytet, jako filia Gorzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Międzyrzeczu, by już po roku powołać Uniwersytet Trzeciego Wieku w Międzyrzeczu jako sekcję MOK Międzyrzecz, a w październiku 2013 roku przekształcić ją w stowarzyszenie zarejestrowane w KRS 25 października tegoż roku.Dlatego dzień ten został wybrany jako termin obchodów rocznicowych.Nie miejsce tutaj na prezentowanie  całego dziesięsioletniego naszego dorobku,ograniczę się więc do krótkiego przedstawienia przebiegu naszej uroczystości. Uroczystość rozpoczęła grupa artystyczna studentów odśpiewaniem Hymnu Uniwersytetu /była to premiera/, którego autorem tekstu jest nasz kolega Andrzej Kiczka a muzycznie opracował pan Sławomir Filus.Obchody naszego jubileuszu zaszczyciło swą obecnością wielu zaproszonych gości: przedstawiciele władz samorządowych powiatu opraz miasta i gminy Międzyrzecz,dyrekcji szkół i instytucji,zaprzyjaźnionych uniwersytetów trzeciego wieku a, także innych stowarzyszeń i organizacji, które gorącoi serdecznie powitała prowadząca uroczystość Sekretarz Zarządu Kazimiera Kiczka.Następnie po krótkiej prezentacji multimedialnej mowę okolicznościową wygłosiła Prezes Zarządu Wacława Kuczyńska. Prezes w swym wystąpieniu podkreśliła bardzo mocno szczególnie zasługi pierwszego Zarządu wybranego w 2006 roku z Prezesem Antonim Tkoczem na czele.Po tym krótkim wstępie przybyłe delegacje, jak również prywatne osoby składały życzenia,okolicznościowe wiązanki kwiatów i listy gratulacyjne.Po zakończeniu części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna, w której słuchacze zaprezentowali sztandarowyjuż występ, spektakl zatytułowany ,,W kawiarni XX-lecia miedzywojennego-piosenki i wiersze dawnej Warszawy". Następnie w krótkich scenkach rodzajowych nie pozbawionych humoru i dowcipu zatytułowanych ,,Dzień z życia studenta" przedstawili działające w naszym uniwersytecie lektoraty,sekcje i koła zainteresowań.Na zakończenie części artystycznej wystąpił zespół wokalny pod kierownictwem pana Józefa Malińskiego z wiązanką poisenek ludowych i biesiadnych.Po części artystycznej Gospodyni uroczystości zaprosiła wszystkich przybyłych na clou programu czyli lampkę szampana i tort jubileuszowy.I myśmy tam byli tort jedli, szampana pili i mamy nadzieję wspólnie z całym Zarządem i aktywem uniwersytetu, że zgodnie z prezentowanymi w rozmowach prywatnych sądach, imprezę jubileuszową można uznać za udaną.Zarządowi i wszystkim słuchaczą z okazji Jubileuszu, jeszcze na piśmie życzymy zadowolenia i wszelkiej pomyślności.

Życzenia i listy gratulacyjne z okazji jubileuszu otrzymaliśmy od:
 

 Gminne Dni Seniora !!!

 W dniu 10 .10.2016 r. MUTW brał udział w Gminnych Dniach Seniora, zorganizowanych pod patronatem Burmistrza Międzyrzecza i Starosty Międzyrzeckiego. W trakcie tych uroczystości promowaliśmy swoją działalność, prezentując w ramach ,,dni otwartych naszego uniwersytetu,,  nasze kroniki oraz udzielaliśmy wszelkich informacji osobom zainteresowanym.Byliśmy jednym z licznych podmiotów prezentujących swoją działalność. Popdczas uroczystości Burmistrz naszego miasta przekazał seniorom miasta na ręce Prezes MUTW Wacławy Kuczyńskiej ,, klucz do bram miasta jako symbol władzy,,.

 

 

 Uniwersyteccy cykliści w ciągłej podróży !!!

 

W czasie trwających wakacji studentów MUTW, członkowie sekcji rowerowej czynnie spędzają czas pokonując dziesiątki kilometrów.Przejechaliśmy ogółem około 200 km.Zbieraliśmy się w każdy czwartek o godz.11 przed biblioteką.Dotychczas odbyły się wyjazdy do Starego Dworu,Gorzycy,Rańska,Pszczewa,Lubikowa i Sierczynka.Nie wszyscy członkowie biorą systematycznie udział w wycieczkach, ale zawsze zbiera się grupa chętnych do wyjazdu.Pierwszy nasz wakacyjny wyjazd odbył się w dniu 30 czerwca 2016 r. do Starego Dworu, do gospodarstwa ogrodniczego państwa Jednorowiczów.Było bardzo ciekawie.Zwiedziliśmy piękne ogrody oraz spotkaliśmy się z właścicielami przy kawie i herbatce.Bardzo nam się podobało i miło spędziliśmy czas w tak pięknym miejscu.Drugi wyjazd odbył się w dniu 7 lipca 2016 r. do Gorzycy nad jezioro Zamkowe .Wtym czasie odbywały się tam ogólnopolskie zawody karpiowe.Pogoda wyśmienita i czas miło upłynął.Kolejny nasz wyjazd w dniu 21 lipca 2016 r. do Rańska przez Policko.Byliśmy nad dwoma jeziorami.Pogoda była piękna i widoki także.W dniu 28 lipca 2016 r. zaliczyliśmy najdłuższą trasę 40 km.Udaliśmy się do Stołunia nad jezioro.Po odpoczynku nad wodą udaliśmy się w dalszą drogę do Pszczewa.Pogoda była idealna na rower.Byliśmy nad dwoma jeziorami,odwiedziliśmy rynek, gdzie posililiśmy się, a także zaliczyliśmy taras widokowy Pszczewa.Drogę powrotną pokonaliśmy przez Policko.Kolejna wycieczka rowerowa była nad jezioro do Lubikowa w dniu 4 sierpnia 2016 r.Dzień był słoneczny, czas spędziliśmy nad jeziorem, gdzie spacerowaliśmy i podziwialiśmy piękne widoki jeziora.W drodze powrotnej za Kalskiem przez kilkanaście minut były bardzo ulewne opady deszczu.Ostatnia nasza wycieczka to ponad 39 km do Sierczynka, do gospodarstwa agroturystycznego ,,Ojcowizna" państwa Szeremetów.Byliśmy tam już w ubiegłym roku i myślę, że jeszcze tam powrócimy.Miło spędziliśmy czas z gospodarzami.Gospodyni na nasz przyjazd upiekła pyszną szarlotkę i poczęstowała wyśmienitą zupą z bobu.W drogę powrotną udaliśmy się przez Żydowo i Bukowiec.Nie odbył się tylko jeden wyjazd w dniu 14 sierpnia z powodu całodziennego ulewnego deszczu.W miesiącu sierpniu planujemy jeszcze dwa wypady rowerowe.

 

Relacja i foto - Krystyna Chamienia

 

 ,,Europejski piknik i polska majówka w literaturze"

 

W czwartek 9 czerwca 2016 r. o godz. 17ºº w bibliotece miejskiej odbyło się ostatnie, w tym roku akademickim,spotkanie członków sekcji literackiej oraz sympatyków.Stosownie do pory roku, nasza przewspaniała Pani Ania Kuźmińska-Świder,prowadząca zajęcia jak zwykle interesująco , wręcz brawurowo przedstawiła temat,który można określić : europejski ,,piknik" i polska ,,majówka" w literaturze i sztuce europejskiej oraz polskiej.Oba te pojęcia w swoich krajach oznaczają to samo.Udowodniła nam to prowadząca prezentując, przy udziale zaangażowanych przez siebie artystów fragmenty utworów przedstawiającychwydarzenia związane z tym tematem-przepisami potraw i napitków włącznie.Wykłady rozpoczęła Pani Ania prezentując obrazy francuskiego malarza Clouda Moneta ,,Śniadanie na trawie".Następnie wtórując wykonywanej z komputera piosence ze słowami Jonasza Kofty ,,Jak dobrze wstać skoro świt",przeszliśmy do nieco lżejszego repertuaru prezentującego bardziej muzyczną stronę wykonywanych podczas pikników czy majówek utworów.Na kanwie opowiadania o piknikach przedstawiła nam pani Ania piękną powieść australijskiej pisarki Joan Lindsay ,,Piknik pod wiszącą skałą" wydaną w 1967 roku, na której podstawie wspaniały film stworzył w 1975 roku Peter Wein.Piknikowe śpiewy wykonywane przez naszą koleżankę Marylkę Balcerkiewicz, której staraliśmy się bardzo wtórować,przeplatała Pani Ania opowieściami o prezentowanych w literaturze majówkach czy piknikach.Dużo uwagi poświęciła w swych prezentacjach posiłkom na świeżym powietrzu prezentowanym przez Adama Mickiewicza w epopei ,,Pan Tadeusz", na przkład scena grzybobrania czy polowania.Na zakończenie podziękowaliśmy serdecznie Pani Ani za trud i pracę włożoną w przekazywanie nam wiedzy na tak wiele tematów opisywanych w literaturze światowej i za wyrobienie w nas zainteresowania tą właśnie dziedziną sztuki.Dziękujemy także współpracującym z Panią Anią naszym przyjaciołom ; jej małżonkowi Andrzejowi Świdrowi, Krysi Całus oraz naszym koleżankom Wiesi Barłóg i Marysi Balcerkiewicz.

 

Relacja:Andrzej Kiczka

             Lech Machlański

   Cykliści w Kursku !

 

  Wdniu 19 maja 2016 r. grupa 10 członków sekcji rowerowej MUTW udała się do Kurska/12 km/ do gospodarstwa agroturystycznego ,,Kurska Dolina" Barbary Melnik.Właściciele przyjęli nas bardzo serdecznie.Udostępnili nam grilla,miejsce do posiłków oraz poczęstowali nas kawą i herbatą.Miło spędziliśmy tam kilka godzin podziwiając gospodarstwo.Dopisała nam pogoda i humory.Były również śpiewy.Wszyscy byli zadowoleni z wyjazdu.

 

Relacja i foto : Krystyna Chamienia

 

 Nordic Walking -07.05.2016 r. !!!

 

Studenci MUTW w dniu 7 maja 2016 r. wzięli udział w IV Ogólnopolskim Marszu ,,Nordic Walking".Organizatorem głównym było stowarzyszenie ,,Akademia Złotego Wieku" UTW w Wejherowie.Wszystkie zgłoszone do udziału uniwersytety musiały przejść trasę 5 km w tym samym czasie i o tej samej godzinie.Studenci naszego uniwersytetu przeszli 7 km z Międzyrzecza przez Wojciechowo i dalej leśną drogą do Gorzycy.Po 1 godzinie i 30 minutach 23 uczestników marszu dotarło do gospodarstwa agroturystycznego Janusz i Anny Maślaków.Na miejscu znajduje się przystań kajakowa.Kiedy dotarliśmy na miejsce właściciele przygotowali pyszną grochówkę i rozpalili ognisko.Można było kupić kawę,herbatę,lody i inne artykuły.Pogoda dopisała ,było ciepło i słonecznie.Właściciel uruchomił sprzęt grający.Kilka osób pokonało trasę powrotną też pieszo z kijkami, natomiast kilka osób pojechało busem naszego kolegi studenta.Wszyscy byli zadowoleni i wyrazili chęć udziału w marszu w 2017 r. Uczestnicy, którzy pokonali trasę marszu pieszo otrzymali logo marszu przygotowane przez organizatora w postaci przypinek oraz certyfikatu uczestników marszu 2016 ..

 

Relacja i foto - Krystyna Chamienia

 

  Sekcja rowerowa rozpoczęła sezon 2016 !!!

 

W dniu 12 kwietnia 2016 r. sekcja rowerowa  MUTW rozpoczęła nowy sezon.Pierwszy nasz wyjazd był rozgrzewką przed dłuższymi trasami.Wybraliśmy się nad jezioro Głębokie.Było nas 15 cyklistów.Pogoda była nie najlepsza, nie sprawdziła się prognoza długoterminowa na onecie-miało być słonacznie i bez deszczu.Po przyjeździe na miejsce panowie nazbierali chrustu,rozpalili ognisko i wszyscy upiekliśmy kiełbaski.Właściciele pensjonatu ,,Pod strzechą,, udostępnili nam stoły i ławki.W drodze powrotnej rozpadał się deszcz ale wszyscy jak zwykle byli na taką ewentualność przygotowani.

 

Relacja i foto - Krysia Chamienia

 

 

 

 Niemożliwe stało się faktem !!!

 

Jak zwykle co roku garstka studentów /dwudziestu/ zorganizowała dla naszych studentek /sto pięćdziesiąt dwie/ w dniu 10 marca 2016 r. o godz.15ºº w sali MOK spotkanie z okazji ich święta.Była kawa,herbata, słodycze, koncerty zespołów śpiewaczych. W przerwie koncertów występy naszych słuchaczy , konkurs wiedzy o MUTW. Podczas imprezy zorganizowanej przez garstkę mężczyzn, stała się rzecz, wydawałoby się niemożliwa - nasze panie pod wodzą pani Prezes przypomniały sobie , że istnieje coś takiego jak Dzień Mężczyzny.My studenci, po raz pierwszy w historii MUTW, zostaliśmy zauważeni przez nasze koleżanki jako ,,mężczyźni" - bardzo im za to dziękujemy.Otrzymaliśmy w prezencie ,,witaminy" poprawiające nasze samopoczucie do tego stopnia, że obiecaliśmy zorganizować takie spotkanie również w przyszłym roku.

Dziękujemy wszystkim studentom za pomoc i aktywny udział przy organizacji imprezy, a szczególnie naszym koleżankom Marysi oraz Halince.

 

Relacja foto -Bogdan Stopka

 

 Doroczny turniej w kręgle UTW Krosno - 12 luty 2016 r.

 

12 lutego 2016 r. udaliśmy sie do Krosna na coroczny turniej Lubuskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku w 10-osobowym składzie: Danuta Dubaniowska,Krystyna Kubiak,Renata Malinowska, Irena Rywak, Czesława Wawrzynowska,Henryka Wilk,Bożena Zając,Henryk Groński,Jan Rywak oraz Józej Kugiejko - kapitan reprezentacji.W zawodach brało udział osiem reprezentacji. Po wspaniałej walce nasza reprezentacja zajęła trzecie miejsce.Gratulujemy serdecznie całej reprezentacji wspaniałej postawy i dobrego wyniku , licząc na srogi rewanż na przeciwnikach w przyszłości.Wszystkie zespoły otrzymały dyplomy i nagrody, które wręczyli Prezes UTW Krosno oraz Burmistrz Krosna Pan Marek Cebula.W czasie zawodów panowała miła i przyjemna atmosfera.

  Koncert Filharmonii Gorzowskiej

 

 Wydarzeniem kulturalnym był wyjazd w dniu 5 lutego 2016 r. grupy słuchaczy,miłośników muzyki symfonicznej do filharmonii gorzowskiej na spektakl z okazji Dnia Pamięci i Pojednania ,,Ocalić od zapomnienia", w wykonaniu orkiestr Nordwestdeutsche Philharmonie z Herford‛u oraz Filharmonii Gorzowskiej , które poprowadziła etetowy dyrektor orkiestry gorzowskiej Pani profesor nadzwyczajny UMFC Monika Wolińska.Partie solowe na skrzypcach wykonała belgijska artystka Eugenia Graur.Mam nadzieję, że muzyka znów zwyciężyła, a my zachwyceni, zauroczeni jej brzmienie jeszcze nie raz trafimy do sal filharmonii, by tam ją spokojnie kontemplować.Urzekła nas również architektura budynku filharmonii gorzowskiej, jej wystrój, a w szczególności akustyka sali.

 

Bal karnawałowy - 28 styczeń 2016 !

 

Bal karnawałowy rozpoczęliśmy jak nakazuje tradycja polonezem, a później wśród wspomnień to już wszystko : twisty,dżajfy,rock and roll,walce,foxtroty i tanga, ale także polki, kujawiaki i oberki oraz mniej lub bardziej dziwne tańce- łamańce.Nie mogło zabraknąć naturalnie tańców zbiorowych jak wszelkiego rodzaju węże,pociągi i kółeczka.Tańcom towarzyszyły również solowe występy wokalne w czym brylowały przede wszystkim Marylka Balcerkiewicz,Ela Matalla i Krysia Salej.Śpiewom,żartom ,opowiadaniom dowcipów nie było końca.Chcielibyśmy serdecznie podziękować panu Sławkowi Filusowi za przepiękną oprawę muzyczną i kunszt wykonawczy.Liczymy na więcej spotkań w towarzystwie tak miłego prowadzącego.Na wielkie podziękowania zasługują nasze Panie za przygotowanie sali, a szczególnie głównym organizatorkom tej wspaniałej imprezy Marysia Musiał i Halinka Nowakowska, które przy współudziale wszystkich pozostałych przygotowały tak wspaniały bal.

 

     Opera Poznańska !!!

 

 Wśród bogatych propozycji kulturalnych  w Listopadzie i Grudniu odwiedziliśmy Teatr Wielki w Poznaniu, najpierw 7 listopada obejrzelismy znaną operę ,,Carmen" Georges‛a Bizeta.Mieliśmy szczęście ponieważ gościnnie w roli tytułowej wystąpiła diva polskiej i światowej opery Małgorzata Walewska - sopran.

Natomiast 6 grudnia 2015 r. wyruszyliśmy do Poznania na spotkanie z Teatrem Wielkim , który zapraszał na balet Piotra Czajkowskiego ,,Dziadek do orzechów".Jest to jeden z najsłynniejszych baletów w historii, niezwykle kolorowy.Artyści grali w strojach dziewiętnastowiecznych, były stroje hiszpańskie,rosyjskie,hinduskie,polskie.

STUDENCKIE ANDRZEJKI - 2015 !!!

 11 LISTOPAD 2015 !

 

Tegoroczne świętowanie odzyskania Niepodległości rozpoczęliśmy już 10 listopada, korzystając z zaproszenia Burmistrza Międzyrzecza w sporej liczbie wzięliśmy udział w uroczystym koncercie zorganizowanym z tej właśnie okazji.Wykonawcami tego koncertu były dzieci z chóru Piccolo, które wykonały wiązankę pieśni patriotycznych oraz z podobnym repertuarem Międzyrzecki Chór Kameralny.Wystąpił także gościnnie światowej sławy baryton,Lubuszanin,syn Ziemi Międzyrzeckiej,urodzony w Bledzewie Andrzej Bator. W dniu samego święta wzięliśmy udział w kościele p.w.św.Jana Chrzciciela w uroczystej mszy świętej w asyście kompanii honorowej 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej im.Józefa Dowbora-Muśnickiego.Po zakończeniu mszy świętej zebrani przemaszerowali w towarzystwie orkiestry dętej pod Pomnik Tysiąclecia, gdzie delegacje międzyrzeckich instytucji,stowarzyszeń oraz organizacji społecznych i zakładów pracy,harcerzy a także osoby prywatne złożyły wiązanki kwiatów.Tam również odbył się, po oficjalnych wystąpieniach Burmistrza Międzyrzecza Pana Remigiusza Lorenza oraz Dowódcy 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej Pana generała brygady Andrzeja Kuśnierka, uroczysty apel poległych i występy dzieci i młodzieży z okazjonalnymi wierszami i pieśniami patriotycznymi.Na zakończenie przy dźwiękach orkiestry, gromko oklaskiwana kompania honorowa udała sie do ,,koszar" ,a zebrani mieszkańcy do indywidualnego czczenia tego wielkiego święta w gronie przyjaciół i najbliższych.

 

Relacja - Andrzej Kiczka


                                                                                          

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Doroczne spotkanie integracyjne - 09.10.2015 !!!

 

Z okazji trwającego Tygodnia Seniora i dla psychicznego odpoczynku, zorganizowaliśmy doroczne spotkanie integracyjne słuchaczy naszego unuwersytetu w Pniewie przy bunkrach MRU, gdzie parę lat temu poznaliśmy wspaniałe miejsce na takie imprezy.Tym razem ponad pięćdziesięcioosobowa grupa studentów,również jak w latach poprzednich, mimo chłodu, jednak przy dobrej pogodzie spędziła wesołe przedpołudnie w przyjemnej,przyjacielskiej atmosferze ze śpiewem przy kiełbaskach pieczonych na ognisku.Na tej wspaniałej niemal harcerskiej biesiadzie, wspominając dawne lata z pieśnią na ustach wróciliśmy w domowe pielesze.

 

 Ferie rowerzystów - 2015 !

 

W dniu 26.09.2015 r. grupa  sekcji rowerowej wybrała się na wycieczkę 30 km do miejscowości Sierczynek.Celem naszego wyjazdu było zwiedzanie gospodarstwa agroturystycznego ,,Ojcowizna",którego właścicielami są państwo Maria i Stanisław Szeremetowie.Właściciele oprowadzili nas po swoim gospodarstwie położonym wśród łąk,drzew i kwiatów.Gościom oferują wiele atrakcji w tym przejażdżki bryczką po okolicy, pełną obsługę gastronomiczną.Gospodarstwo zajęło I miejsce w konkursie na najlepsze gospodarstwo agroturystyczne za 2013 r.Spędziliśmy tam miło czas i mamy zaproszenie na powrót do tego pięknego miejsca.

 

 13.06.2015 r. - X Rajd Rowerowy !!!

 

W dniu 13 czerwca 2015 r. grupa studentów MUTW wzięła udział w X Rajdzie Rowerowym Stowarzyszenia LGD,, Działaj z Nami" ze Świebodzina.Trasa przejazdu ok. 40 km.Rajd rozpoczął się w Międzyrzeczu przy Zamku.Wszyscy uczestnicy , którzy wpisali się na listę obecności otrzymali od organizatora koszulki z logo stowarzyszenia oraz numerki na rower.Uczestnikom rajdu umożliwiono zwiedzanie Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej.Wyruszyliśmy trasą przez Jagielnik,Kęszyce do Kęszycy Leśnej.Pierwszy odpoczynek był przy pomniku Żołnierza Łącznościowca, gdzie upamiętniliśmy rajd wspólną fotografią.Następnie udaliśmy sie do ogródka letniego w Hotelu Kęszyca Leśna,gdzie poczęstowano nas pysznym ciastem i kawą oraz innymi napojami.Po odpoczynku udaliśmy się w dalszą drogę do Wysokiej.Tam zatrzymaliśmy się przy siłowni w plenerze nad jeziorem Paklicko Małe.Po odpoczynku udaliśmy sie dalej do Pniewa.Przywitano nas wyśmienitą grochówką.Po posiłku część grupy udała się na zwiedzanie Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy MRU z przewodnikiem.Dla osób , które nie zwiedzały zorganizowano konkursy.Kolejno przez Nietoperek dojechaliśmy do mety w Międzyrzeczu przy Zamku.Trasa wiodła w większości leśnymi ścieżkami co umożliwiło nam podziwianie pięknej przyrody.Ogółem w rajdzie wzięło udział 50 osób w różnym wieku z Międzyrzecza,Świebodzina  i Gorzowa.Organizator zapewnił opiekę medyczną i techniczną.Na stronie internetowej Stowarzyszenia napisano/cytuję/ ,,13 czerwca 2015 Stowarzyszenie ,,LGD Działaj z Nami" we współpracy z Gminą Międyrzecz zorganizowało po raz X rajd rowerowy, i tym razem cykliści nie zawiedli.Pomomo upału stawiło się 50 osób, najliczniej stawili się przesympatyczni seniorzy z sekcji rowerowej Międzyrzeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku".

 

Relacja i foto - Krystyna Chamienia

 

 Wiosenne rajdy sekcji rowerowej - 2015!

 

Członkowie sekcji rowerowej naszego MUTW doczekali się ładnej pogody i 11.04.2015 r. odbyli pierwszą w tym roku wycieczkę długości około 20 km do Gorzycy nad jezioro Zamkowe, gdzie przy kawce,dobrym cieście oraz pieczonych kiełbaskach i śpiewie mile spędzili czas.

W dniu 22.05.2015 r. grupa 12 studentów wybrała się na wycieczkę rowerową do Rokitna.Po zwiedzeniu Bazyliki oraz ogrodów i wizycie w kawiarni, pojechali nad jezioro Rokitniańskie.Trasa prowadziła drogą leśna,polami i odpoczynkiem na parkingu lesnym.Mimo pokananiu 28 km trasy humory i zdrowie dopisało.

 

Relacja Krysia Chamienia
 

 

 III Marsz Nordic Walking !!!

 

Międzyrzecki Uniwersytet Trzeciego Wieku w dniu 9 maja 2015 r. wziął udział w III Ogólnopolskim Marszu ,,Nordic Walking". Organizatoren głównym było Stowarzyszenie ,,Akademia Złotego Wieku" Uniwersytet Trzeciego Wieku w Wejherowie.Patronat honorowy objął Minister Pracy i Polityki Społecznej.Celem akcji jest zachęcenie studentów UTW do aktywności sportowej, integracja środowiska studenckiego i promocja czynnego spędzenia wolnego czasu.Wszystkie zgłoszone do udziału uniwersytety musiały przejść trasę 5 km  startując o tej samrj godzinie.Obowiązywał nas regulamin organizatora.Studenci naszego uniwersytetu przeszli trasę 7 km z Międzyurzecza z ul.Zachodniej przez Wojciechowo i dalej drogą leśną do Gorzycy.Po godzinie i trzydziestu minutach 24 uczestników marszu dotarło do miejsca docelowego czyli gospodarstwa agroturystycznego Janusza i Ewy Maślaków.Na miejscu znajduje się przystań kajakowa.Miejsce przeurocze nad Obrą, otoczone stawami rybnymi.Jest to miejsce z zadaszonymi stołami, miejsce na ognisko i grilla.Kiedy dotarliśmy na miejsce właściciele rozpalili ognisko.Ponadto znajduje się lokalik, gdzie można było się posilić i coś wypić. Można było zamówić świeżą rybę znakomicie przyrządzoną przez właścicieli.Pogoda dopisała było ciepło i słonecznie.Prócz osób które przyszły , dotarło jeszcze jedenaście osób rowerami i samochodami.Po posiłku właściciele uruchomili  sprzęt grający , więc były tańce.Kilka osób pokonało trasę powrotną też pieszo z kijkami, natomiast pozostali wrócili busem naszego kolegi studenta.Wszyscy byli bardzo zadowoleni i wyrazili chęć udziału w marszu w 2016 r. tą samą uroczą trasą.Wszyscy uczestnicy, którzy pokonali trasę marszu pieszo otrzymali logo przygotowane przez organizatora w postaci przypinek oraz certyfikatu uczestnistwa Marszu 2015.

 

 Relacja  - Krystyna Chamienia

 Foto       - Bogusław Stopka

Twierdza Kostrzyn !

 

 29.04.2015 r. odbyliśmy wycieczkę do Słońska oraz Kostrzyna.Mieliśmy to szczęście, iż naszym pilotem oraz wspaniałym przewodnikiem był dyrektor naszego Międzyrzeckiego Muzeum mgr Andrzej Kirmiel.Mamy nadzieję,że następne wspólne wyprawy pod przewodnictwem pana Andrzeja będą już niedługo.W Słońsku zwiedziliśmy nowo otwarte muzeum - Pomnik Muzeum Słońsk- Ofiarom Obozu i Więzienia Sonnenburg.Następnie udaliśmy się do Kostrzyna na zwiedzanie -Ruin Starego Miasta i Twierdzy Kostrzyn.Nie odbudowana Starówka oraz zachowane mury i podziemia kostrzyńskiej twierdzy są ciekawa atrakcją miasta.Całą wspaniałą wycieczkę zakończyliśmy oczywiście małą czarną.

         Teatr Wielki im.S.Moniuszki Poznań !

 26 kwietnia 2015 r. mieliśmy możliwość oglądania oraz przeżywania w Teatrze Wielkim w Poznaniu wspaniałą operę Giacoma Pucciniego ,,Madame Baterfly".

 

 Uniwersyteckie Święto Kobiet !!!

 

  Męska część słuchaczy naszego MUTW, stanowiąca aktualnie około 20% stanu osobowego, postanowiła uczcić  Dzień Kobiet i w czwartek 05.03.2015 r. na godz.16ºº zaprosiliśmy Panie do Sali Lustrzanej MOK na urocztstość z tej okazji.Zorganizowaliśmy bowiem dla uczczenia naszych Kobiet II Uniwersyteckie Karaoke.Przybyłe Panie, a frekwencja dopisała,serdecznie przywitał i złożył Im serdeczne życzenia męski przedstawiciel zarządu Lech Machlański. Po spełnieniu toastu szampanem ufundowanym przez mężczyzn poprosił kolegę Andrzeja Kiczkę o odczytanie dedykowanego Paniom wiersza Juliana Tuwima ,,Ewa".Po prezentacji wiersza Lech Machlański przedstawił wybrane aforyzmy i złote myśli różnych autorów traktujące o ich święcie.Po tym wstępie to już tylko zbiorowy śpiew w ramach karaoke,które wspaniale, wręcz brawurowo prowadził nasz wypróbowany już przyjaciel Pan profesor od informatyki Artut Duda. Jesteśmy Jemu za to dozgonnie wdzięczni i zobowiązani.Niektóre Panie wystąpiły w karaoke solo, albowiem został ogłoszony ad hoc konkurs o tytuł najlepszej solistki. Nagrodę główną ufundowali panowie /nie szczędząc grosza/,którzy w pełnym składzie stanowili jury konkursu,będąc jednocześnie obsługą kelnerską. Z wielkim poświęceniem i kunsztem serwowali Paniom zamawiane napoje, głównie kawę i herbatę.W barze królował kolega Józek Kugiejko ,,słynący" już z mistrzowskiego parzenia tych wspaniałych napojów.Konkurs Grand Prix Śpiewu Solowego , jak jednomyślnie uznało jury wygrała                                                          Marysia Balcerkiewicz.  Bardzo serdecznie dziękujemy za pomoc w zorganizowaniu imprezy naszym koleżankom Marysi i Halince oraz wspaniałym uniwersyteckim ,,chłopom na schwał".Mamy nadzieję, graniczącą z pewnością, sądząc po zachowaniu Pań, że stanęliśmy na wysokości zadania i imprezę można uznać za udaną.

Ps.10 marca minął Dzień Mężczyzny - co wy na to drogie Panie ?

 

 Zabawa karnawałowa  !!!

 

22 stycznia 2015 r. o godzinie 17ºº w sali lustrzanej MOK odbyła się zabawa karnawałowa naszej braci studenckiej.Impreza była przygotowana jak zawsze perfekcyjnie przez sprawdzoną ekipę Marysię Musiał,Halinkę Nowakowską,Krysię Salej,Marysię Balcerkiewicz, Emila Saleja,Józka Kugiejko,Bolesława,Lecha Machlańskiego.W pięknie udekorowanej sali za pulpitem zasiadł profesjonalny DJ Mirek i rozpoczęło się karnawałowe szleństwo.Były zumby,zorby,pociągi, węże, niespotykane dotąd układy taneczne.Poprostu brakowało czasu na spożywanie napojów orzeźwiających i regenerujących.Niech żałują ci co nie byli.Dziękując wszystkim uczestnikom za wspaniały klimat na zabawie do zobaczenia na następnej.

 

 

 

 Zespół śpiewaczy ,,Sonore" - 08.01.2015 r. godz.11ºº.

 

Przedstawiamy jeden z dni, w którym nasi śpiewacy przygotowują się do występów , doskonaląc swoje talenty wokalne pod fachowym okiem pani Donaty Marzec-Pawłowskiej.Obserwując zapał oraz wielkie zaangażowanie członków zespołu życzymy dużo sukcesów podczas koncertów.

 

 Teatr Wielki im.Stanisława Moniuszki w Poznaniu !

 

W dniu 13.12.2014 r. wyjechaliśmy do Poznania na operę ,,Wesele Figara", a ponieważ czasu do spektaklu było sporo zwiedzaliśmy kawiarnie oraz Stary Rynek, na którym odbywał sie Międzynarodowy Festiwal Rzeźb Lodowych.Rzeźby oglądaliśmy , a nawet przeprowadzona została próba smaku. O godz.19ºº w Teatrze Wielkim oglądaliśmy jedną z najwspanialszych oper Mozarta ,,Wesele Figara" - to dalszy ciąg perypetii szlachcica Almavivy i jego sługi, znanych z komedii Cyrulik sewilski. Po tak wspaniałych przeżyciach , powrót do domu około północy. 

 

 Piknik w MRU 10.10.2014 r.

 

Po uroczystym rozpoczęciu roku akademickiego, już 10 października z okazji zakończenia Lubuskiego Tygodnia Seniora, zorganizowaliśmy, chyba tradycyjnie już, bo po raz trzeci, integracyjny piknik połączony ze zwiedzaniem podziemi Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego.Impreza ta, jak i dwie poprzednie, była bardzo udana.Wzajemnym powitaniom i opowieściom o wakacjach, a także wspólnym śpiewom i tańcom nie było końca.Niestety wszystko ma swój kres, więc i tym razem również należało wrócić do rzeczywistości i w radosnych nastrojach powróciliśmy w domowe pielesze.

 

Zabawa Andrzejkowa - 2014 !

 

 27 Listopada 2014 godz.17ºº sala lustrzana MOK - kolejna udana zabawa Andrzejkowa Studentów MUTW. O wspaniałej atmosferze, doskonałych humorach uczestników można przekonać się oglądając zabawę przedstawioną w obiektywie  Marleny Stopki.

Spotkanie na Głębokim !!!

W dniach od 04 do 07 wrzesnia w ramach współpracy miast partnerskich na zaproszenie stowarzyszenia Kontakt uczestniczyła grupa seniorów-mieszkańców Berlina-Wilmersdorfu,miasta partnerskiego Międzyrzecza.Korzystając z okazji pragnąc zintegrować seniorów obu miast partnerskich , członkowie Międzyrzeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, spotkali się z seniorami z Berlina na pikniku zorganizowanym w ośrodku wypoczynkowym nad jeziorem Głębokie.Było to pierwsze takie spotkanie i sądząc z zachowania obu stron, nie ostatnie.Spotkanie rozpoczęło się zwyczajowo od oficjalnych powitań i przemówień, wymiany upominków, a potem potoczyło się wszystko normalnie czyli swobodnie.Prysł gdzieś, już przy kolacji, oficjalny nastrój i chociaż znajomość języków wzajemnie nie była doskonała, to mimo bólu rąk używanych do rozmowy, zaczęły zawiązywać się znajomości. Po kolacji wszyscy otoczyliśmy ognisko, przy którym nasi nowi niemieccy Przyjaciele podczas pieczenia kiełbasek, zaprezentowali przy akompaniamencie gitary muzyczną podróż przez Niemcy, śpiewając pieśni poszczególnych Landów.My w zamian przeplatając prezentację gości, wykonywaliśmy najbardziej popularne piosenki biesiadne,patriotyczne i żołnierskie.Kto czuł się na siłach mógł włączyć się do śpiewu, gdyż obie strony przygotowały śpiewniki  z prezentowanymi przez siebie piosenkami.Około godziny 22:oo w wyśmienitych nastrojach pożegnaliśmy się z nowymi przyjaciółmi obiecując sobie wzajemnie kontynuację takich spotkań z nadzieją poprawy znajomości wzajemnie swoich języków. Dziękujemy organizatorom za umożliwienie nam takiego spotkania.

 

 ZAKOŃCZENIE ROKU AKADEMICKIEGO MUTW 2013/2014 !!!

 

Zakończenie tegorocznych zajęć na międzyrzeckij "Alma Mater" zarząd zaplanował na 25 czerwca 2014 roku na dziedzińcu międzyrzeckiego zamku.Prognozy pogody były niezachęcające, ale jak się mówi "przyjaciół poznaje się w biedzie". Pan Dyrektor Andrzej Kirmiel zaoferował nam miejsce na zadaszonych basztach. Ofertę przyjęliśmy z ulgą i wielkim zadowoleniem. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni Panu Dyrektorowi i pracownikom muzeum, a szczególnie Panu Rafałowi Mikule za pomoc w przygotowaniu naszej uroczystości. W tym naszym ostatnim przedwakacyjnym , uroczystym spotkaniu wzięli udział zaproszeni goście, a zaszczycili nas swoją obecnością i dodali nam ducha w swoich wystąpieniach: Burmistrz Międzyrzecz Pan Tadeusz Dubicki,Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Maciej Rębacz, Dyrektor Muzeum Pan Andrzej Kirmiel oraz przedstawicielka MOK Pani Alicja Jankowska. Specjalnego splendoru dodała naszej uroczystości niespodziewana obecność Senatora Rzeczypospolitej Polski Pani Heleny Hatki, która w bezpośrednim kontakcie zaprezentowała się doskonale, chciałoby się powiedzieć "uczłowieczając" wizerunek polskiego polityka. Jesteśmy pod wrażeniem po spotkaniu z Panią Senator.

Naszą uroczystość rozpoczęła Pani Prezes Wacława Kuczyńska powitaniem zaproszonych gości i przybyłej na to spotkanie licznej grupy słuchaczy MUTW. Następnie głos zabierali kolejno zaproszeni goście : Senator RP-Pani Helena Hatka,Burmistrz Międzyrzecz Pan Tadeusz Dubicki,Przewodniczący Rady Miejskiej-Pan Maciej Rębacz oraz reprezentująca Dyrektora MOK-Pani Alicja Jankowska.Goście w swych wystąpieniach życzyli nam przede wszystkim pogodnych wakacji i przyjemnego wypoczynku oraz zagrzewali do wzmożonej pracy i działań na rzecz naszego społeczeństwa, obiecując jednocześnie wszelką pomoc w realizacji naszych zamierzeń. Następnie Sekretarz Zarządu MUTW-Pani Kazimiera Kiczka przypomniała zebranym nasze działania w minionym roku i wysiłek jaki włożyli słuchacze w ich realizację.W swym wystąpieniu zwróciła uwagę, że na podkreślenie zasłuduje wręcz przyjacielska współpraca z władzami samorządowymi miasta oraz innymi organizacjami i instytucjami miasta i gminy, takimi jak Międzyrzecki Ośrodek Kultury kierowany przez dyrektora Pana Andrzeja Sobczaka i Regionalne Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im.Alfa Kowalskiego prowadzone przez dyrektora Pana Andrzeja Kirmiela. Wszystkim naszym przyjaciołom i dobroczyńcom serdecznie dziękujemyPo złożeniu sprawozdania przez Panią Sekretarz głos zabrała ponownie Pani Prezes dziękując gościom za zaszczycenie uroczystości swoją obecnością i za złożone nam życzenia. Podziękowała również wszystkim naszym przyjaciołom i sympatykom za wsparcie i pomoc, za radę i wskazówki, a instytucją znami współpracującym za pomoc materiałną w postaci bezpłatnego udostępniania pomieszczeń i sprzętu za ogólnie mówiąc bezinteresowną pomoc w wielu sprawach. Pani Prezes złożyła także podziękowanie szczególnie aktywnym studentom zachęcając wszystkich do zwiększenia aktywności w pracy na rzecznaszej organizacji. Na tym zakończona została część oficjalna uroczystości. Część artystyczną rozpoczął działający od nowego roku akademickiego zespół wokalny prowadzony przez jego założycielkę-Panią Donatę Marzec-Pawłowską. Zespół wykonał swój sztandarowy utwór autorstwa Pani Dyrygent , zatytułowany"Międzyrzecz to nasze miasto"  , a także kilka piosenek rozrywkowych.Uroczystość ta zakończyła już ósmy rok naszej działalności.Część rozrywkowa trwała po występie zespołu wokalnego przy przygotowanych przez naszych kolegów i nasze koleżanki pieczonych na grillu kiełbaskach, kisznych, małosolnych ogórkach i chlebku ze smalcem domowej roboty. Za przygotowanie tych pysznych specjałów,którymi mogli delektować się i zachwycać ich smakiem wszyscy zebrani na tej uroczystości-dziękujemy.Wspomnieć należy, że w imieniu braci studenckiej podziękowanie  zarządowi złożył piszący te słowa Andrzej Kiczka wraz z Marysią Musiał i Halinką Nowakowską.Dziękujemy każdej osobie niewymienionej tutaj z nazwiska, która w jakikolwiek sposób pomogła w organizacji tego zakończenia roku i zachęcamy wszystkich słuchaczy do pomocy przy organizowaniu podobnych imprez w przyszłości. Do zobaczenia po wakacjach na inauguracyjnym spotkaniu, które zaplanowano na dzien 6 października 2014 roku w sali MOK, po powrocie z wycieczki do Grecji.

 

Relacjonujący do utraty tchu - Andrzej Kiczka

Foto - Marlena i Bogusław Stopkowie

 

 

 

 

 

Sekcja plastyczna studentek MUTW !

 

 Od 30 maja do 9 czerwca 2014 r. nad jeziorem Głębokie odbył się kolejny Międzynarodowy Plener Malarski Miedzyrzecz 2014. W Plenerze udział wzięło wielu znakomitych artystów i malarzy. Organizatorem był Miedzyrzecki Ośrodek Kultury, a patronat honorowy nad przedsięwzięciem przyjął Burmistrz Międzyrzecza - pan Tadeusz Dubicki. W tym roku do udziału w plenerze organizatorzy zaprosili członkinie sekcji plastycznej Uniwersytetu. Sekcja plastyczna powstała w ubiegłym roku i działa w MOK. Zaproszenia przyjęły: Jolanta Maćkowiak, Teresa Mukomiłow, Regina Przybylska i Teresa Rycharska. Malarki-amatorki, w zderzeniu z ogromem różnorodności technik malarskich i poglądów, inspirowane miejscem i duchem twórczym pleneru tworzyły swoje pierwsze płótna w oleju.

W dniu 9 czerwca 2014 r. w Galerii Międzyrzeckiego Ośrodka Kultury odbył się wernisaż, który zaprezentował powstałe prace malarskie. Wystawa prezentowana będzie przez cały miesiąc.

Członkinie sekcji plastycznej biorące udział w plenerze wzbogaciły swoją wiedzę malarską i zmotywowane do dalszej twórczości zapraszają również innych słuchaczy naszego Uniwersytetu do wspólnych, malarskich spotkań i przeżyć.

 

Z relacji Teresy Mukomiłow

 

 II Marsz Nordic Walking

MUTW w dniu 19 maja 2014 r. o godz.11ºº wziął udział w II Ogólnopolskim Marszu ,,Nordic Walking" Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Wejherowie. Organizatorem głównym było stowarzyszenie ,,Akademia Złotego Wieku" Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Wejherowie. Patronat honorowy sprawował Andrzej Biernat-Minister Sportu i Turystyki oraz Władysław Kosiniak-Kamysz-Minister Pracy i Polityki Społecznej. Wszystkie zgłoszone wcześniej Uniwersytety Trzeciego Wieku z całej Polski musiały przejść trasę 5 km w tym samym czasie i o tej samej godzinie. Obowiązywał nas regulamin organizatora. W marszu uczestniczyły 33 osoby. Wystartowaliśmy przed ratuszem miejskim w Międzyrzecz. Trasa wybrana przez nas kończyła się na plaży nad jeziorem Głebokie. Długość trasy około 7 km w jedną stronę. Po około 90 minutach marszu studenci dotarli nad jezioro. Tam czekało ich rozpalone ognisko oraz stoły i ławki użyczone przez MOSiR. Zebraniem chrustu na ognisko zajęły się wcześniej Krystyna Kubiak,Krystyna Chamienia,Mirosław Szmyd i Zbigniew Lechert. Wszyscy uczestnicy przynieśli sobie kiełbaski i inny prowiant. Do uczestników marszu dołączyli studenci sekcji rowerowej MUTW oraz studenci , którzy chcieli uczestniczyc w tej imprezie. Było wesoło, dopisywały humory i rozlegał się śpiew. Pogoda także dopisała, chociaż rano było deszczowo. Każdy uczestnik, który przeszedł wyznaczoną trasę otrzymał certyfikat stowarzyszenia,,Akademia Złotego Wieku-UTW" w Wejherowie. Przed marszem uczestnicy otrzymali logo marszu, przygotowane przez organizatora w postaci przypinek. Wszyscy zdeklarowali chęć udziału w następnym III Marszu w 2015 roku. Ponadto dziękujemy MOSiR za udostępnienie stołów i ławek oraz zwiezienie chrustu na ognisko.

 

Relacja  -  Krystyna Chamienia

Foto       -  Bogdan Stopka

 

POWIATOWE SPOTKANIA SENIORÓW DOTYCZĄCE ZDROWEGO STYLU ŻYCIA-08.05.2014R.

 

Organizowane przez nasze Stowarzyszenie spotkanie w związku z realizacją zadania publicznego w ramach otwartego konkursu ofert ogłoszonego przez Zarząd Powiatu Międzyrzecz z zakresu ochrony i promocji zdrowia, do którego nasz Zarząd zgłosił projekt opracowany przez Prezes Panią Wacławę Kuczyńską przy pomocy Sekretarza Panią Kazimierę Kiczkę, wyznaczonona 8 maja godz.11. W związku z tym co aktywniejsi słuchacze uniwersytetu zebrali się w MOK w sali ,,lustrzanej" by przygotować ją na spotkanie. Sluchacze którym przewodziłLech Machlański ,a stawili się miedzy innymi- Bogdan Stopka,Mirek Szmyt, Edmund Iwiński,Emil Salej,Józef Kugiejko,,Zbyszek Lechert,Piotr Kania,Andrzej Kiczka i inni - ustawili stoły , krzesła i oprzyrządowanie techniczne. Panie przystroiły stoły i salę okolicznościowymi dekoracjami. Zajęły się tym głównie Halina Nowacka,Halina Nowakowska,Marysia Musiał i Marianna Dulęba, przy wydatnej pomocy innych pań.Na jednym ze stołów znalazły się potrway przygotowywane przez nasze koleżanki. W przygotowaniu tych zdrowych dań wykazały się szczególnie Sabina Perykietko,Wacława Kuczyńska,Urszula Nowak,Aleksandra Korczak,Halina Gorzko,Wiesia Mastalerz,Lucyna Radwańska z przyjaciółkami oraz Joanna Marciniak.Wśród potraw znalazły się: dietetyczny placek marchewkowy,pasztet selerowy,sałatka z ananasa i selera,ciasteczka owsiane czy nawet dietetyczny sernik.Dania te podczas degustacji okazały się po prostu delicjami.Dziękujemy naszym koleżankom za przygotowanie takich pyszności.

Catering został przygotowany przez restaurację ,,Fenix" Pana Adama Krystiana i podany na drugim stole.              Punktualnie o godz.11 pani Prazes przywitała przybyłych gości, a wśród nich Panią Aldonę Gajek reprezentującą Starostwo Powiatowe, Pana Tadeusza Dubickiegi-Burmistrza Międzyrzecz oraz Przyjaciela naszego uniwesytetu Pana Andrzeja Kirmiela-Dyrektora Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej, a także Panią Jadwidę Szylar- Przewodniczącą Stowarzyszenia Seniorów w Trzcielu wraz z licznie przybyłymi jego członkami a także naszych słuchaczy. Pani Prezes ogłosiła uroczyste otwarcie spotkania.

Następnie kolejno głos zabierali Pani Aldona Gajek życząc nam sukcesu w realizacji naszego zdania oraz Pan Burmistrz. Po tym krótkim wstępie głos zabrał Pan doktor Dariusz Okal, który był głównym prelegentem.Wygłosił wizualizowany wykład na temat zagrożeń chorobami wynikającymi z niezdrowego trybu życia a szczególnie odżywiania.

W drugiej części wystąpiły Panie z miejscowego Sanepidu, przedstawiając wizualizowane prelekcje:

1.Pani Ewa Butkiewicz temat ,,Wpływ ruch na zdrowie"

2.Pani Aleksandra Gomuła temat ,,Wpływ zdrowego odżywiania na stan zdrowia ludzi w podeszłym wieku".

Po wykładach około trzydziestu osób wzięło udział w konkursie na temat poruszanych na zajęciach zagadnień.

W wyniku przeprowadzonego konkursu niezależna komisja przyznała trzy równorzędne pierwsze miejsca z ilością 10 zdobytych punktów.Nagrody otrzymały - Urszula Nowak,Teresa Mukomiłow,Maria Łodyga, trzy drugie miejsca z ilością 9 punktów otrzymały - Jadwiga Szylar,Aleksandra Korczak,Maria Balcerkiewicz oraz miejsce trzecie Barbara Helak.

Wspomnieć należy, że czas umilałnam debiutujący publcznie uniwersytecki zespół śpiewaczy ,,Sonore" prowadzony przez PaniaDonatę Marzec-Pawłowska.

Spotkanie zakończyło się degustacją przygotowanych potraw  przez nasze koleżanki oraz konsumpcji cateringu, przy wspólnych tańcach i śpiewie.Moim zdaniem spotkanie było udane i chciałbym wyrazić nadzieję na powtórne tego typu spotkanie. Chciałbym w imieniu Zarządu MUTW podziękować wszystkim słuchaczom ,którzy uczestniczyli w organizacji i przygotowaniu tego spotkania. Dziękuję Zarządowi Powiatu za wsparcie Finansowe, paniom Joannie Majkut za profesjonalne przygotowanie prelekcji i konkursu, Ewie Butkiewicz i Aldonie Gomule za przeprowadzenie prelekcji oraz profesjonalne podejście do prezentowanych zagadnien oraz pomoc w realizacji naszego zadania.

Dziękujemy za przybliżenie tematu zdrowego żywienia Panu doktorowi Dariuszowi Okalowi, licząc na dalszą współpracę z nami.Mam nadzieję ,że będę wyrazicielem wszystkich członków stowarzyszenia, jeżeli w ich imieniu podziękuję Pani Prezes Wacławie Kuczyńskiej za podjącie trudu opracowania i następnie realizacji projektu-oferty na konkurs Zarządu Powiatu i jednocześnie pogratuluję Jej wykonania zadania realizowanego po konkursie ofert.

 

Relacja - Andrzej Kiczka

Foto      - Bogdan Stopka

Sekcja rowerowa na starcie !!!

 Członkowie sekcji rowerowej MUTW wreszcie doczekali się ładnej pogody i wyruszyli 10 maja 2014r. o godz.11ºº na pierwszą rowerową wycieczkę liczącą około 20 km do Gorzycy nad jezioro Zamkowe.W wycieczce brało udział 10 osób i była bardzo udana.Po przyjeździe na miejsce spragnieni wypiliśmy kawę i zjedliśmy pyszne domowe ciasto przygotowane przez nasze koleżanki.Panowie zebrali chrust i rozpalili ognisko. Upiekliśmy pierwsze w tym roku kiełbaski. Rozległy się też śpiewy, ponieważ nasze koleżanki zaoptrzyły się w śpiewniki.Po posiłku  koleżanki, które uczęszczają na gimnastykę rehabilitacyjną zrobiły nam popis swoich umiejętności gimnastycznych np. szpagaty, mostki.Udowodniły , że seniorzy też potrafią być bardzo sprawni dzięki zajęciom gimnastycznym. Ponadto jedna z koleżanek posiadająca wiedzę medyczną pokazała nam jak należy wykonać masaż Kręgosłupa.Koleżanki które uczęszczają na sekcję tańca towarzyskiego zrobiły popis swoich umiejętności.Humory w trakcie pokazów dopisywały.W drodze powrotnej zobaczyliśmy bardzo urokliwe miejsce nad Obrą, o bardzo wysokiej linii brzegowej i powalone drzewa , uszkodzone przez bobry.Zadowoleni wróciliśmy do domów.No i czas na następny wyjazd, trzeba nadrobić zaległości związane z pogodą.

 

Relacja i foto: Krystyna Chamienia

 

 Ostatnie spotkanie literackie w roku akademickim 2013/2014 !!!

7 maja 2014 r./środa/ o godzinie 17ºº po raz ostatni w tym roku akademickim spotkaliśmy się w bibliotece miejskiej na zjęciach sekcji literackiej ,,Z literaturą na ty".Zajęcia rozpoczął występ młodych artystów z Gimnazjum nr 1 w Międzyrzeczu. Montaż słowno-muzyczny przygotowany przez młodzież gimnazjalną z okazji roku Juliana Tuwima, posłużył jako ilustracja do tematu naszych zajęć, który brzmiał ,,Poezja śpiewana".Julian Tuwim uznawany jest bowiem, po dzień dzisiejszy, chyba za najlepszego, a na pewno za jednego z najlepszych twórców polskiej piosenki lat dwudziestolecia międzywojennego. Jego piosenkiśpiewane przez Hankę Ordonównę,Zulę Pogorzelską czy Tolę Mankiewiczówną są przebojami również obecnie. Znamy przecież chyba wszyscy takie piosenki jak :,,Co nam zostało z tych lat", ,,Nasza jest noc", ,,Miłość ci wszystko wybaczy", ,,Pierwszy znak" czy może mniej znana ,,Pokoik na Hożej". Występ naszych gimnazjalistów był wspaniały, za co im serdecznie dziękujemy. Następnie pani Ania omówiła twórczość i dokonania współczesnych twórców i wykonawców poezji śpiewanej takich jak Marek Grechuta, Maryla Rodowicz, Ewa Demarczyk czy Agnieszka Osiecka. Na zakończenie zajęć jeszcze tradycyjny konkurs, który wygrała koleżanka Basia Strzemiecka i otrzymała za zwycięstwo wiosenną nagrodę-nasionka.Potem już tylko zaśpiewanie z "towarzyszeniem" płyty CD piosenki ,,Niech żyje bal " i nastąpiły pożegnania do zobaczenia na zajęciach sekcji literackiej już w przyszłym roku akademickim. Do zobaczenia po wakacjach.

 

relacja Andrzej Kiczka

foto Bogusław Stopka

 ,,Wesołe kumoszki z Windsoru''

 28 kwietnia 2014 r. słuchacze naszego Uniwersytetu wyjechali do Teatru im.J.Osterwy w Gorzowie. W samo południe po kawce i deserach w teatralnej kawiarni obejrzeliśmy spektakl. ,,Wesołe kumoszki z Windsoru"  Williama Szekspira to sztuka osadzona dokładnie w czasie i miejscu , w których żył jego autor.Oprócz wielkiej siły komicznej, to mistrzowski portret obyczajowości epoki.A po spektaklu pełni wrażeń powrót do domu i do następnego wyjazdu.